Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež František svatořečí dva své předchůdce,

Ze světa / juml / ČTK / 25. dubna 2014 9:28
Papež František svatořečí dva své předchůdce,

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio je 266. papež katolické církve
Autor: Wikipedia.org / Gabriel Andrés Trujillo Escobedo / Creative Commons

Vatikán - Nadcházející neděli zažije katolická církev jednu z největších událostí za poslední dobu, když papež František na Svatopetrském náměstí za přítomnosti milionů poutníků z celého světa svatořečí dva své předchůdce - Jana Pavla II. a Jana XXIII. V panteonu křesťanských svatých tak přibudou dvě velké osobnosti, které církev reprezentovaly ve 20. století a pomohly vytvořit její moderní tvář.

Karol Wojtyla, první neitalský papež na svatém stolci po více než čtyřech staletích, vedl jako rodák z východoevropské země církev symbolicky v době, kdy se koncem 80. let hroutily totalitní režimy v Evropě. Během svého neobyčejně dlouhého pontifikátu, který trval 26 let a pět měsíců, získal díky své otevřenosti a srdečnosti obrovskou popularitu a o svatořečení se začalo hovořit hned po jeho smrti v roce 2005.

Velice složitým procesem svatořečení prošel Jan Pavel II. za rekordně krátkou dobu, za pouhých devět let. Za blahoslaveného byl přitom vyhlášen už v roce 2011.

Oproti Janu Pavlu II. je Jan XXIII., vlastním jménem Angelo Giuseppe Roncalli, u širší veřejnosti mnohem méně známý, pro novodobé dějiny katolické církve je však klíčovou postavou. Právě on totiž rozhodl o uspořádání druhého vatikánského koncilu, který církev modernizoval a vnesl do jejích struktur čerstvý vítr. Shromáždění, které trvalo tři roky a skončilo v roce 1965, rozhodlo například o tom, že v liturgii nahradí latinu národní jazyky, že se církev otevře nevěřícím a naváže dialog s jinými vyznáními.

O významu Jana XXIII., který zemřel ještě před skončením koncilu v roce 1963, vypovídá fakt, že se papež František rozhodl proces jeho svatořečení uspíšit. Příslušné kongregaci nařídil, že není třeba trvat na prokázání druhého zázraku, který je obvykle pro kanonizaci potřeba.

Jan Pavel II. a Jan XXIII. se tedy svatými stanou v jeden den, a to za přítomnosti dvou svých následovníků. Kromě úřadujícího pontifika Františka se totiž ceremonie s velkou pravděpodobností zúčastní i emeritní papež Benedikt, který se svého úřadu vzdal minulý rok.

Řím se na svatořečení připravuje už několik měsíců, protože tato událost přitáhne do Vatikánu statisíce poutníků. Odhady se různí, ale i ty nejstřízlivější hovoří o tom, že osobně se bude chtít kanonizace zúčastnit několik milionů věřících. Kromě toho do Itálie zamíří i řada politiků - účast potvrdily dvě desítky hlav států a další dvě desítky premiérů.

Vedení katolické církve - a zejména František sám - přitom trvají na tom, aby se vše odehrálo co možná nejskromněji. Poučením bylo v tomto směru blahořečení Jana Pavla II. před třemi lety - organizace masové vigilie tehdy stála několik milionů eur a několikanásobně překročila předem stanovený rozpočet. Tentokrát se žádné masové akce neuskuteční, pro poutníky bude ale po celou noc před svatořečením otevřeno 11 římských kostelů. Šetřit se nicméně nebude na zajištění bezpečnosti, kterou bude mít na starost zejména italská metropole. Počítá se s nasazením několika tisíc policistů, pomáhat mají i příslušníci armády a civilní ochrany.

Vatikán také předem avizoval, že zážitek ze svatořečení chce zprostředkovat co největšímu počtu lidí. Ceremonii bude živě přenášet místní televize, všechny novinky budou okamžitě dostupné i na sociálních sítích jako jsou Facebook, Twitter či YouTube. Přímý přenos má na programu i kanál ČT2.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
24%
 
Ne
22%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 46)