Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Odsouzená súdánská křesťanka je na svobodě

Ze světa / juml / ČTK / 24. června 2014 7:07
Odsouzená súdánská křesťanka je na svobodě

Súdánská lékařka Meriam Ishag na svatební fotografii s manželem
Autor: Facebook.com / Gabriel Wani

Chartúm - Súdánské úřady včera propustily na svobodu ženu odsouzenou minulý měsíc k trestu smrti za konverzi ke křesťanství. Podle agentury AP to oznámil advokát 27leté Meriam Ishagové, jejíž případ vyvolal vlnu pohnutí a ostré protesty na mezinárodní scéně. Jsou náznaky, že by žena mohla i s rodinou emigrovat do Spojených států.

Odvolací soud včera vyhověl stížnosti a zrušil předchozí rozsudek, podle kterého měla být žena popravena oběšením. Výkon trestu však byl zároveň odložen o dva roky, aby se tehdy těhotná Ishagová mohla starat o dítě, které se jí později ve vězení narodilo. Při porodu prý byla spoutána řetězy.

Propuštění označil za významný první krok americký kongresman Chris Smith, který se kvůli kauze dnes sešel se súdánským velvyslancem v USA. "Ale druhým krokem je, aby s manželem a dětmi byla v letadle mířím do Spojených států," dodal. Podle AP nicméně není jasné, zda se Ishagová chystá do USA odcestovat.

Velvyslanectví západních zemí a ochránci lidských práv rozsudek kritizovali. Při návštěvě súdánského ministra zahraničí v Praze trest za nepřijatelný označila i řada českých politiků. Pod petici organizace Amnesty International žádající jeho zrušení se podepsalo více než půl milionu lidí.

Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Diakonie

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Mají české církve vyzvat vládu a občany k solidaritě s Itálii postiženou pandemií koronaviru?
Ano, bez spolupráce v rámci celé Evropy se epidemie nezastaví
95%
 
Spíše Ano
1%
 
Ne, máme dost vlastních starostí
4%
 
(Počet hlasů celkem: 191)