Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Dalajlama: Mohu být poslední v řadě

Ze světa / juml / ČTK / 17. prosince 2014 11:52
Dalajlama: Mohu být poslední v řadě

Tibetský duchovní vůdce dalajlama
Autor: Wikipedia.org / Christopher Michel / Wikimedia Commons

Dillí - Tibetský duchovní vůdce dalajlama si uvědomuje, že by mohl být posledním držitelem tohoto titulu. V rozhovoru s britskou stanicí BBC řekl, že by bylo lepší, kdyby tato po staletí trvající tradice skončila "v době dost populárního dalajlamy". Zda bude nějaký další dalajlama, podle něj bude záležet na okolnostech po jeho smrti a "na tibetském lidu".

Dalajlama, který žije v indickém exilu, rovněž připomněl, že jeho role už nadále nezahrnuje politické závazky, které v roce 2011 předal volenému vůdci tibetské exilové vlády. Čína opakovaně uvedla, že dalšího dalajlamu vybere Peking.

V rozhovoru se také vyslovil k nedávným prodemokratickým protestům v Hongkongu; podle jeho mínění v nich Británie, pod jejíž koloniální správu Hongkong do roku 1997 patřil, než se vrátil pod vládu Pekingu, zaujala k Číně příliš "měkký postoj".

Víc by podle dalajlamy ale mělo dělat i mezinárodní společenství, aby podpořilo demokracii v Číně. "Čína si nesmírně přeje zapojit se do hlavního proudu světové ekonomiky," řekl dalajlama. "Měla by být vítána, ale zároveň má svobodný svět povinnost přivést Čínu k hlavnímu proudu demokracie - a to ve vlastním zájmu Číny," dodal.

Dalajlama uprchl do Indie v roce 1959, když čínští vojáci rozdrtili pokus o povstání v Tibetu. Peking na dalajlamu coby držitele Nobelovy ceny za mír pohlíží jako na separatistu, byť on sám nyní propaguje ve vztazích s Čínou "střední cestu" - autonomii, ale nikoli nezávislost pro Tibet.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měli jste nebo plánujete svatbu v kostele?
ano
75%
 
ne, měli jsme nebo chceme mít civilní obřad
4%
 
jsem singl a svatbu neplánuji
14%
 
uzavřel (a) jsem nebo plánuji registrované partnerství
6%
 
(Počet hlasů celkem: 163)