Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Zemřel známý sovětský disident a kněz Gleb Jakunin

Ze světa / vlu / ČTK / 27. prosince 2014 14:47
Zemřel známý sovětský disident a kněz Gleb Jakunin

Gleb Jakunin
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Moskva - V Moskvě zemřel známý sovětský disident Gleb Jakunin, který byl v minulosti vězněn za obhajování lidských práv. Informovala o tom ruská sekce zpravodajské stanice BBC. Tento ruský duchovní, veřejný i politický činitel, který by se v březnu dožil 81 let, skonal ve čtvrtek v nemocnici, kam byl přijat kvůli špatnému zdravotnímu stavu 18. listopadu.

V šedesátých a sedmdesátých letech se Jakunin aktivně účastnil hnutí obhájců lidských práv v tehdejším Sovětském svazu. V roce 1965 byl spoluautorem otevřeného kritického dopisu adresovaného tehdejší hlavě ruské pravoslavné církve Alexiji I., kvůli němuž pak nesměl sloužit bohoslužby.

V roce 1979 byl Jakunin zatčen a o rok později odsouzen za protisovětskou propagandu. Ve vězení strávil pět let a poté ještě dva roky pobýval ve vyhnanství. V roce 1987 byl amnestován a na milost ho vzalo i vedení ruské pravoslavné církve.

Opět v nemilost církve upadl poté, co se odmítl podřídit nařízení z roku 1993, které duchovním zakázalo účast ve volbách do orgánů zákonodárné a výkonné moci.

Zdravotní stav Gleba Jakunina se zhoršil začátkem listopadu po návratu z cesty do Spojených států. Opakovaně ztrácel vědomí a měl potíže s dechem, kvůli čemuž byl hospitalizován. Následně 10. prosince upadl do kómatu a byl napojen na přístroje. Vědomí už nenabyl.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 342)