Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Zrekonstruovaný Husův památník bude otevřen při příležitosti 600. výročí od Mistrova upálení

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 16. ledna 2015 16:39
Zrekonstruovaný Husův památník bude otevřen při příležitosti 600. výročí od Mistrova upálení

Rodný dům Mistra Jana Husa v Husinci
Autor: Wikipedia.org / Chmee2 / Creative Commons

České Budějovice - Jihočeský kraj připravuje na letošní rok asi 70 akcí, které připomenou 600. výročí upálení kněze Jana Husa. Jednou z hlavní událostí bude otevření nově zrekonstruovaného Památníku Mistra Jana Husa v Husinci. Vše bude součástí projektu Jižní Čechy husitské. ČTK o tom informoval Radek Šíma z odboru kanceláře jihočeského hejtmana. 

Památník v Husinci se pro veřejnost otevře 30. května. "Dalším zásadním pilířem projektu bude zejména rekonstrukce bitvy u Sudoměře ve dnech 28. a 29. března. Od 30. června zase zahájí provoz nová expozice v Památníku Jana Žižky v Trocnově," uvedl hejtman Jiří Zimola (ČSSD). 

Dodal, že 5. července je na programu pietní vzpomínkový akt spojený s kladením věnců k 600. výročí upálení Mistra Jana Husa u jeho pomníku v Táboře. "Husitský jih - to je více než 20 míst a měst, která si budou letos připomínat husitskou tradici a vyprávět o událostech, jež se staly součástí nejen českých, ale i evropských středověkých dějin," řekl Zimola. 

Katolický kněz Jan Hus, jenž se narodil v jihočeském Husinci, byl jedním z představitelů církve, kteří usilovali o její reformaci. Kvůli myšlenkám, které prosazoval, byl označen za kacíře a 6. července 1415 upálen v Kostnici. Svým přínosem pro vývoj křesťanství a dějin patří k nejvýznamnějším Čechům v historii. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Studium IES

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Mají české církve vyzvat vládu a občany k solidaritě s Itálii postiženou pandemií koronaviru?
Ano, bez spolupráce v rámci celé Evropy se epidemie nezastaví
95%
 
Spíše Ano
1%
 
Ne, máme dost vlastních starostí
4%
 
(Počet hlasů celkem: 211)