Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vyzvánění nových plzeňských zvonů zítra zahájí projekt Plzeň 2015 - Evropské hlavní město kultury

Domácí zpravodajství / MiH / / 16. ledna 2015 17:11
Vyzvánění nových plzeňských zvonů zítra zahájí projekt Plzeň 2015 - Evropské hlavní město kultury

Ilustrační foto: biskup Tomáš Holub na tříkrálové koledě
Autor: facebookový profil Plzeňské charity

Plzeň - Slavnostní zahájení projektu Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury (EHMK) doprovodí premiéra původní skladby Marka Ivanoviče, která vyvrcholí prvním společným zvoněním nových zvonů, které katedrála sv. Bartoloměje získala díky veřejné sbírce Ze srdce zvon (více o sbírce na Zijinak.cz). Čtyři zvony byly nově pořízeny do katedrály po více než 70 letech, kdy byly původní roku 1942 byly rekvírovány a roztaveny. Zachoval se pouze zvon Prokop, který byl v loňském roce restaurován.

K plzeňské „Symfonii zvonů“ se v 18.00 hodin zvoněním symbolicky připojí také katedrální zvony mnoha evropských měst (např. Paříž, Stockholm, Glasgow, Helsinky, Štýrský Hradec, Linec, Essen, Pécs, Marseille, Košice či Riga). V České republice se rozezní kostelní zvony současně také v Praze, Brně, Litoměřicích, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Olomouci i Ostravě.

U této mimořádné příležitosti zve biskup Mons. František Radkovský všechny farnosti v ČR, aby se připojily ke zvonění nových zvonů plzeňské katedrály rozezněním zvonů na farních kostelech ve stejnou dobu, tedy 17. ledna 2015 v 18:00 hodin, na znamení společného spojení v jednotě, kterou potřebuje nejenom Evropa, ale celý svět.

Biskupství plzeňské spolupracuje na projektu EHMK již několika let, je jeho podporovatelem a partnerem při realizaci několika kulturních akcích v rámci vlastního projektu „Duše města“.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Mají české církve vyzvat vládu a občany k solidaritě s Itálii postiženou pandemií koronaviru?
Ano, bez spolupráce v rámci celé Evropy se epidemie nezastaví
95%
 
Spíše Ano
1%
 
Ne, máme dost vlastních starostí
4%
 
(Počet hlasů celkem: 191)