Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Svatý stolec podepsal důležitou dohodu se Státem Palestina

Ze světa / MiH / ČBK / 26. června 2015 17:15
Svatý stolec podepsal důležitou dohodu se Státem Palestina

Pohled na Ramalláh, neoficiální hlavní město Státu Palestina
Autor: Wikipedia.org / Ralf Lotys / Wikimedia Commons

Vatikán - Svoboda vyznání křesťanů v Palestině, ochrana svatých míst i podpora mírového řešení situace na Blízkém východě. Takový je obsah nové globální dohody Svatého stolce se Státem Palestina, která dnes byla podepsána.

Globální dohoda nejen zaručuje náboženskou svobodu křesťanů na palestinských územích, ale současně obsahuje uznání Státu Palestina ze strany Svatého stolce. Text dnes podepsali za Vatikán sekretář pro vztahy se státy Mons. Paul Richard Gallagher, za Palestinu pak ministr zahraničních věcí Riyad Al-Maliki. Dohoda vstoupí v platnost ve chvíli, kdy oba státy písemně sdělí, že byly splněny potřebné podmínky.

„Stát Palestina obnovuje svůj závazek bojovat proti extremismu a podporovat toleranci, svobodu svědomí a náboženství a současně chránit stejným způsobem práva všech svých občanů,“ uvedl při podpisu „historické dohody“ Al-Maliki. Tyto hodnoty podle něj odráží přesvědčení Palestinců i jejich představitelů a „představují základy, na nichž pokračujeme v úsilí o založení našeho nezávislého a demokratického státu“.

Podle Mons. Gallaghera může dohoda napomoci ke smíření v palestinsko-izraelském konfliktu. Mírový proces může pokračovat pouze skrze přímá jednání obou stran s podporou mezinárodního společenství, uvedl vatikánský diplomat, který také vyjádřil naději v rychlé uskutečnění řešení dvou států. Gallagher ocenil záruky, které jsou v dohodě dány katolické církvi, a téma náboženské svobody. Dodal také, že katolíci nežádají žádná jiná privilegia než možnost spolupracovat k dobru společnosti.

„Ve složitém kontextu Blízkého východu, kde v některých zemích křesťané dokonce trpěli pronásledováním, představuje dohoda dobrý příklad dialogu a spolupráce. Doufám, že bude moci sloužit jako model pro ostatní arabské země a země s muslimskou většinou,“ řekl také Gallagher.

Dohoda složená z preambule a 32 článků rozdělených do osmi kapitol se mj. týká základních aspektů života a působení církve na palestinském území. Text poskytuje svobodu „katolické církvi, kanonickým právnickým osobám a každému katolíkovi“, což je interpretováno na základě standardů mezinárodního práva.

Katolické církvi, která je uznána jako právnická osoba, se přiznává právo na jmenování osob do vlastních úřadů a vynětí duchovních z osobních povinných služeb včetně vojenské. Svatá místa jsou v dohodě označena pojmem „svatosti“ a je jim přiznána kanonická jurisdikce, již jsou povinny respektovat také občanské autority. Otázka je spojená se svobodou kultu a nutných garancí pro poutníky. Dohoda také zaručuje církvi právo působit ve vzdělávacím, sociálním, komunikačním i asistenčním sektoru Výslovně je také zmíněna „výhrada svědomí.“

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
54%
 
Spíše ano
21%
 
Ne
22%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 89)