Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

U Zdi nářků vznikne zóna pro společnou modlitbu žen a mužů

Ze světa / kir / ČTK / 3. února 2016 10:18
U Zdi nářků vznikne zóna pro společnou modlitbu žen a mužů

Chrámová hora v Jeruzalémě, posvátné místo Židů i muslimů
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Jeruzalém - U Zdi nářků v Jeruzalémě vznikne zóna pro společnou modlitbu mužů a žen.  Vláda premiéra Benjamina Netanjahua tak rozhodla ke konci ledna. Dosud se zástupci obou pohlaví směli u nejposvátnějšího místa judaismu modlit pouze odděleně, informovaly světové agentury.

Skupiny neortodoxních židů o vyhrazení místa u Zdi nářků, na němž by se mohli společně modlit zástupci obou pohlaví, usilovali několik desítek let. Uzpůsobení nového prostoru zabere prý asi rok. Podle agentury Reuters chtěl Netanjahu přijetím nového opatření vyjít vstříc především americkým židům, kteří hrají klíčovou roli v politice USA vůči Izraeli a kteří většinou nejsou ortodoxní. Proti společným modlitbám žen a mužů u Zdi nářků se naopak postavili nacionalističtí a ultraortodoxní členové Netajnahuova kabinetu.

Zeď nářků patří do okrsku takzvané Chrámové hory v jeruzalémském Starém městě. Na hoře v současnosti stojí především islámské svatyně: Skalní dóm a mešita Al-Aksá. Část západní stěny Chrámové hory tvoří právě Zeď nářků, která je pozůstatkem jeruzalémského židovského Chrámu.

Spor o režim Chrámové hory je jedním z důvodů současné vlny násilí v Izraeli a na okupovaném Západním břehu Jordánu. V poslední době na horu přicházelo stále více Židů, kteří mají podle dlouhodobého ujednání právo místo jenom navštěvovat, ale ne se tam modlit. Z rostoucího počtu příchozích Palestinci usoudili, že Izrael chce dosavadní režim změnit a povolit tam i židovské modlitby, což by považovali za znesvěcení.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Komuniální církev
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Líbí se vám nový moderní kostel v Brně Lesné?
Ano
40%
 
Spíše ano
4%
 
Spíše ne
15%
 
Ne
41%
 
(Počet hlasů celkem: 73)