Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Popeleční středou vstupují křesťané do čtyřicetidenního půstu

Domácí zpravodajství / kir / čtk/redakce / 10. února 2016 9:54
Popeleční středou vstupují křesťané do čtyřicetidenního půstu

Udělování popelce na válečné lodi Spojených států
Autor: Wikipedia.org / U.S. Navy photo Brian May / Wikimedia Commons

Praha - Do čtyřicetidenní postní doby vstupují křesťané dnešní Popeleční středou. Po masopustu přichází období přípravy na Velikonoce, největší křesťanské svátky. Popeleční středa je dnem přísného půstu a připomínkou pomíjivosti pozemského života, příležitostí věnovat pozornost trvalým, duchovním hodnotám. "Postní doba nabízí šanci k hlubšímu zamyšlení a zhodnocení našeho poslání a jeho propojení s konkrétním prostředím a stavem naší společnosti. Snažme se o půst od černobílého vidění, předpodjaté nedůvěry a uměle živeného strachu. Je to nedůstojné učedníků našeho Pána", říká k postní době světící biskup pražský Václav Malý.

Na Popeleční středu žehná kněz při bohoslužbě popel připravený z jívových ratolestí požehnaných v předchozím roce při obřadech Květné neděle. Poté uděluje věřícím popelec: každého označí popelem na čele a řekne přitom: "Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš" nebo "Obraťte se a věřte evangeliu." Název popelec pochází z 10. století, kdy se udílel kajícníkům na znamení pokání. Od 11. století byl popelec udělován v tento den již všem věřícím.


Duka bude sloužit v katedrále, u Sálvátora bude tradiční Popelec umělců

V katedrále sv. Víta bude od 18:00 předsedat bohoslužbě pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Popelec bude možné přijmout ale i při ranní eucharistii od 07:00. Jednou z nejzajímavějších událostí, která se na Popeleční středu koná v pražské arcidiecézi koná, je tradičně Popelec umělců v akademické farnosti Nejsvětějšího Salvátora.

Zdejší program se letos opět odehraje ve třech částech a bude zahrnovat, hudbu, liturgii i výtvarné umění. Od 18:00 zazní v sakristii kostela Nejsvětějšího Salvátora hudba v podání Jiřího Stivína a Roberta Huga s duchovním slovem tamního faráře Tomáše Halíka. Ten bude také od 19:00 slavit bohoslužbu s udílením popelce a od 20:30 navazuje vernisáž výtvarné intervence Free Visit Christiana Helwinga v sakristii kostela.

Popelec umělců Akademické farnosti Praha má dvacetiletou tradici a navazuje na západoevropskou tradici vzniklou před 90 lety v Paříži při bohoslužbách za umělce padlé během první světové války. Také v Praze je Popelec umělců příležitostí k setkání umělců různých oborů, směrů a generací, k meditativnímu zastavení a k dialogu mezi světem umění a světem víry na počátku postní doby.

Půst může mít i alternativní smysl, šíří se i výzva k moditbám a postu za mír na Blízkém východě

Půst si lze vyložit i přeneseně nejen jako odepření si jídla, lidé se mohou pokusit se vzdát dočasně třeba také používání některých věcí, na něž jsou zvyklí a které jim ulehčují život. Je možné zkusit chodit pěšky namísto jízdy automobilem, odepřít si kontakt s médii či vzdát se načas nakupování či určité částky peněz, kterou je možné věnovat potřebným.

V zahraničí i v některých kostelích v České republice se šíří výzva spojení Popeleční středy s dnem modliteb a postu za mír na Blízkém východě s názvem "Poneseš jeden den jejich kříž?". Na přání patriarchů Řehoře III. Lahama a Louise Raphaela Sako zve nadace Kirche in Not křesťany celého světa k solidaritě s těžce zkoušenými křesťanskými komunitami v Sýrii a Iráku.

 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Komuniální církev

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Líbí se vám nový moderní kostel v Brně Lesné?
Ano
40%
 
Spíše ano
4%
 
Spíše ne
15%
 
Ne
41%
 
(Počet hlasů celkem: 73)