Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Kněz a mučedník Unzeitig narozený u Svitav bude blahořečen

Ze světa / juml / ČTK / 11. února 2016 22:04
Kněz a mučedník Unzeitig narozený u Svitav bude blahořečen

Hubert Engelmar Unzeitig
Autor: engelmarunzeitig.de

Mnichov/Hradec nad Svitavou - Na Moravě narozený katolický kněz Engelmar Unzeitig, který zahynul v nacistickém koncentračním táboře Dachau, bude 24. září v bavorském Würzburgu blahořečen. Dnes o tom informovala agentura APA.

Unzeitig, který pocházel z řad českých Němců, byl vysvěcen právě ve Würzburgu. Osobně se zasazoval za práva Židů a v koncentračním táboře proslul pomocí ostatním spoluvězňům, za což si vysloužil přezdívku anděl z Dachau.

Papež František na konci ledna uznal mučednickou smrt Unzeitiga, který při péči o nemocné sám podlehl epidemii skvrnitého tyfu; hlava katolické církve tak otevřela cestu pro knězovo blahořečení.

Unzeitig se narodil v roce 1911 v Hradci nad Svitavou. Ve Würzburgu absolvoval seminář a byl zde v srpnu 1939 vysvěcen na kněze. O dva roky později byl zadržen gestapem a poslán do Dachau, kde krátce před osvobozením v březnu 1945 zemřel. Urnu s jeho popelem se podařilo z tábora propašovat, nyní je uložena v kostele ve Würzburgu.

Kanonizační proces, jehož koncem bude zářijové blahořečení, zahájil někdejší würzburský biskup Paul-Werner Scheele. Bývalý papež Benedikt XVI. v roce 2009 uznal Unzeitigovy hrdinské ctnosti, což je předpokladem pro blahořečení. O dva roky později pak započalo řízení, jehož cílem bylo ověřit knězovo mučednictví.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Komuniální církev

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Líbí se vám nový moderní kostel v Brně Lesné?
Ano
40%
 
Spíše ano
4%
 
Spíše ne
15%
 
Ne
41%
 
(Počet hlasů celkem: 73)