Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Na sídlišti Brno-Lesná vyroste futuristický kostel

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 24. února 2016 9:15
Na sídlišti Brno-Lesná vyroste futuristický kostel

Model kostela na sídlišti Brno - Lesná
Autor: Atelier Štěpán - autor projektu

Brno - Římskokatolická farnost na brněnském sídlišti Lesná chce příští rok začít se stavbou nového kostela v Nezvalově ulici. Má hotový projekt, čeká na změnu územního rozhodnutí a vyřízení stavebního povolení. Kostel s kruhovým půdorysem a samostatně stojící věží navrhl architekt Marek Štěpán, jenž na sakrálních stavbách pracuje opakovaně. Kostel pojme 400 lidí.

Peníze farnost sbírala řadu let mezi věřícími - doslova po desetnících, které od lidí přijímala při stahování haléřových mincí z oběhu. Různými částkami během let přispělo přes 50.000 lidí. Zatím je shromážděno asi 50 milionů korun, řekl farář Pavel Hověz. Náklady na stavbu budou podle odhadů přibližně o polovinu vyšší, sbírky tedy pokračují. Přesný rozpočet zatím není k dispozici. Farnost je připravená vzít si případně úvěr.

Architekt v projektu usiloval o výrazově jednoduchou a čitelnou stavbu s uměřeným interiérem. "Máme tolik dostupných informací, vizuálních a jiných vjemů, které na nás útočí ze všech stran, že prostor kostela by měl být prostorem ztišení, prostorem bez tohoto vizuálního smogu," uvedl Štěpán. Jako stavební materiál zvolil vzhledem k sídlištnímu okolí pohledový beton v kombinaci s barevným prosklením. Pod střechou je po celém obvodu velké kruhové okno.

Věž vysoká 31 metrů bude stát samostatně. Na její vrcholek architekt umístil vyhlídku a zvonohru. Farníci si přáli kostel ohleduplný k životnímu prostředí. Pro vytápění se proto použije tepelné čerpadlo, v úvahách jsou také sluneční kolektory na střeše.

Na Lesné se o kostele mluvilo od konce 60. let. "Pamatuji si, že tam pokulhávala občanská vybavenost. Duchovní zázemí scházelo úplně," řekl pamětník Václav Benda. V roce 2004 se jako první krok na cestě k plnohodnotnému chrámu otevřelo Duchovní centrum P. Martina Středy a blahoslavené Marie Restituty. Nový kostel v těsném sousedství centra zasvětí církev právě řeholnici Restitutě, brněnské rodačce, kterou popravili nacisté.

Po roce 1989 vzniklo v brněnské diecézi 13 nových kostelů a 39 kaplí, navíc ještě klášter klarisek v Soběšicích a tři duchovní centra. Biskupství o nových stavbách nerozhoduje shora. "Kostely a kaple vznikají na místech, kde je dlouhodobá potřeba ze strany místních věřících," uvedl biskupský delegát pro liturgii a kulturu Jan Mráz. Připravují se kostely na sídlištích Líšeň a Kohoutovice.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Komuniální církev
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Líbí se vám nový moderní kostel v Brně Lesné?
Ano
40%
 
Spíše ano
4%
 
Spíše ne
15%
 
Ne
40%
 
(Počet hlasů celkem: 72)