Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Dnes je výročí úmrtí filosofa a mluvčího Charty 77 Jana Patočky

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 13. března 2016 16:34
Dnes je výročí úmrtí filosofa a mluvčího Charty 77 Jana Patočky

Profesor Patočka v roce 1971
Autor: Wikipedia.org / Jindřich Přibík Archív Jana Patočky / Wikimedia Commons

Praha - 13. března 1977 zemřel ve věku nedožitých sedmdesáti let po výslechu na STB Jan Patočka filozof, signatář Charty 77, jeden z jejích prvních tří mluvčích (s Jiřím Hájkem a Václavem Havlem). Jeho pohřeb, který StB bedlivě pozorovala a ovlivňovala (terénní motorky na poli vedle hřbitova, přelety vrtulníků nad hřbitovem, legitimování účastníků), se stal velkou protikomunistickou demonstrací. Policejní perzekuce uspíšila jeho náhlou smrt po mozkové příhodě. 

Profesor Patočka byl jeden z nejvýznamnějších českých filosofů 20. století. Podle wikipedie se zabýval fenomenologií, filosofií dějin, filosofickým dílem J. A. Komenského, T. G. Masaryka a E. Husserla, českou literaturou, uměním a kulturou. Patočkovo dílo a jeho osobnost výrazně ovlivnily soudobé české myšlení, zejména v kruzích nezávislé inteligence a disentu 60. až 80. let.

V posledním období svého vývoje se Patočka ocitl pod výrazným heideggerovským vlivem. V Kacířských esejích o filosofii dějin (Mnichov 1980, Praha 1990) zdůrazňoval význam občanské svobody a zodpovědnosti jako základního předpokladu plně lidské existence, čímž navazoval na Masarykovo propojení filosofie a politiky. To naplňoval i vlastními občanskými postoji a aktivitami.

Dokument České televize o jeho životě

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

ETF – pastorační a sociální práce
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jaký způsob slavení bohoslužeb je Vám v nouzovém stavu nejbližší?
Sleduji přenosy v televizi
23%
 
Poslouchám rádio
5%
 
Sleduji bohoslužby pasivně přes internet
24%
 
Zapojuji se přímo do on-line živých přenosů
12%
 
Máme vlastní rodinné bohoslužby
23%
 
Dávám si od církve a modlení konečně pokoj
13%
 
(Počet hlasů celkem: 617)