Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Starokatolíci zvolili novým biskupem Pavla Stránského, nahradí Dušana Hejbala

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 8. dubna 2016 21:27
Starokatolíci zvolili novým biskupem Pavla Stránského, nahradí Dušana Hejbala

Nový starokatolický biskup Pavel Benedikt Stránský
Autor: www.starokatolici.cz

Želiv - Dnes byl 49. synodou Starokatolické církve v České republice ve třetím kole volby zvolen biskupem Pavel Benedikt Stránský (*1978), který se ujme vedení církve 17. července. Stránský je od roku 2003 farářem ve Zlíně. Podle ČTK nový biskup pracoval v minulosti u policie, kam nastoupil v roce 1999, loni se stal tiskovým mluvčím jejího zlínského krajského ředitelství. Do svého biskupského svěcení bude uváděn jako biskup elekt (tím se stává po volbě). Synod se konal v klášteře v Želivě.

Starokatolická církev má v celé České republice jediného biskupa, který je zároveň biskupem-ordinářem pro anglikánské věřící na celém území ČR. Současným biskupem je Dušan Hejbal, který byl zvolen v roce 1991.

Podle ústavy Starokatolické církve do biskupské služby je volitelný kněz: "pověřený službou ve starokatolické církvi, který dosáhl věku nejméně 35 let, v době volby působí nejméně 10 let v pastoraci starokatolické církve, má pobyt na území České republiky a osvědčí víru, znalosti, mravy a další osobní vlastnosti odpovídající náročnosti biskupské služby." Biskupy volí synoda složená z kněží i laiků. Církev neklade celibát jako podmínku svátostného svěcení.

Starokatolická církev vznikla v reakci na dogmata Prvního vatikánského koncilu

Starokatolická církev, ke které se podle ČTK v posledním sčítání lidu v roce 2011 přihlásilo 1700 věřících, vznikla v 2. pol. 19. století po Prvním vatikánském koncilu. Důvodem pro oddělení od římskokatolické církve, byl zejména nesouhlas v základních doktrinárních otázkách, především pak v oblasti papežské neomylnosti a božském původu papežské moci. Starokatolické církve v jednotlivých zemích jsou autokefálními (právně nezávislými) církevními společenstvími. Některé z nich jsou sdruženy v Utrechtské unii starokatolických církví v čele s arcibiskupem v Utrechtu.

Utrechtské prohlášení starokatolických biskupů z r. 1889 hovoří o tom, v co starokatolíci věří, jak to charakterizoval Vincenc Lerinský: „Držíme se toho, co vždy, všude a všichni věřili. To je opravdu a skutečně katolické. Podle toho zachováváme víru staré Církve, jak zůstala vyjádřena v ekumenických vyznáních víry a ve všeobecně uznávaných dogmatech a rozhodnutích ekumenických koncilů Církve prvního tisíciletí. Všechny pozdější nauky přijímáme pouze v tom, v čem se shodují s učením staré Církve", vysvětlují

 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1288)