Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Řečtí pravoslavní odmítli uznat katolíky za církev

Ze světa / juml / ČTK / 26. května 2016 23:31
Řečtí pravoslavní odmítli uznat katolíky za církev

Pravoslavný arcibiskup z Atén Jeroným II.
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Atény - Řecká pravoslavná církev odmítla uznat stejný status římským katolíkům, kteří pro ni zůstávají stejnými heretiky jako protestanti či anglikáni. Tento závěr, k němuž dospělo pravoslavné duchovenstvo na svém dvoudenním zasedání, může ohrozit dialog mezi křesťanskými církvemi, upozornil dnes řecký tisk.

Rozhodnutí zároveň posiluje rozkol mezi pravoslavnými církvemi: například rumunská či polská se takto radikálně vymezovat nechtějí, zatímco bulharská a gruzínská jsou naopak řeckému pravoslaví v tomto stanovisku blízké, napsal server listu Ethnos.

"Jsou to heretici, nemůžeme je uznat za církev," oznámili dnes dva řečtí metropolité. Tento závěr se má promítnout i do textů zmiňujících další směry křesťanství: o církvi se dá zmiňovat jen v případě pravoslaví, zatímco ve zbytku křesťanského světa jsou pouze jiná "vyznání či společenství".

Řecká pravoslavná církev tak opět potvrdila svůj konzervativní kurz, s nímž se dostává do konfliktů i s částí řecké společnosti. Její duchovní ostře vystupují proti záměru vlády zrušit náboženství jako povinný předmět na základních školách. Někteří sympatizují dokonce s neonacisty v jejich antisemitismu či v nenávistných projevech vůči homosexuálům.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Komuniální církev
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Líbí se vám nový moderní kostel v Brně Lesné?
Ano
44%
 
Spíše ano
2%
 
Spíše ne
20%
 
Ne
33%
 
(Počet hlasů celkem: 54)