Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež: Eutanázie není milosrdná, jedná se o falešný soucit

Ze světa / juml / cirkev.cz / 14. června 2016 15:39
Papež: Eutanázie není milosrdná, jedná se o falešný soucit

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative commons

Vatikán -
Eutanázie je motivovaná falešným soucitem. Je součástí egoistické kultury, která znevažuje ty, kdo nenaplňují určité standardy zdraví, krásy a užitečnosti. Uvedl to papež František minulý týden při setkání s předními lékaři ze Španělska a Latinské Ameriky.

V současné kultuře, která je technologická a individualistická, se objevují lidé, „kteří se skrývají za domnělým soucitem a ospravedlňují a schvalují smrt pacienta,“ uvedl papež při setkání s lékaři 9. června.

Opravdový soucit však druhého člověka neodepisuje a nevytěsňuje na okraj, ani nepokládá jeho smrt za něco dobrého. „Víte dobře, že to by znamenalo triumf egoismu, oné kultury ‚Použij a zahoď‘, která odmítá a pohrdá lidmi, již nenaplňují určité standardy zdraví, krásy a užitečnosti,“ řekl František.

 

Ve hře je důstojnost člověka i lékařského povolání

Úloha lékaře pak podle papeže závisí nejen na jeho znalostech, nýbrž také především na skutečném soucitu a milosrdenství vůči nemocným. Soucit však neznamená jen lítost. „Znamená to trpět společné s druhým,“ uvedl František.

Soucit je tou nejvhodnější reakcí na nesmírnou hodnotu, kterou má nemocný člověk. „Je to reakce plná úcty, porozumění a něhy, neboť posvátná hodnota života nemocného člověka nemizí ani se nezatemňuje, nýbrž září ještě více právě v jeho utrpení“. 

 

 

Utrpení a nemoc jsou těžkou zkouškou pro každého, včetně lékařského personálu. Podle papeže však není možné ustupovat pokušení „účelové mentality a aplikovat rychlá a drastická řešení kvůli falešnému soucitu nebo pouhým kritériím výkonnosti nebo ekonomických výhod.“

„Ve hře je důstojnost člověka. Ve hře je důstojnost lékařského povolání,“ dodal František.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Reklama ETF
Diakonie

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Mají české církve vyzvat vládu a občany k solidaritě s Itálii postiženou pandemií koronaviru?
Ano, bez spolupráce v rámci celé Evropy se epidemie nezastaví
95%
 
Spíše Ano
1%
 
Ne, máme dost vlastních starostí
4%
 
(Počet hlasů celkem: 191)