Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Duka předsedal bohoslužbám za padlé hrdiny v letecké bitvě o Británii

Ze světa / kir / cirkev.cz, red. / 21. července 2016 15:31
Duka předsedal bohoslužbám za padlé hrdiny v letecké bitvě o Británii

Ilustrační foto: Světlomety na noční obloze během druhé světové války
Autor: Wikipedia.org / Creative commons

Londýn -
Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka dnes předsedal v kapli sv. Jiří nedaleko letiště Londýn – Biggin Hill bohoslužbám za padlé hrdiny v letecké bitvě o Británii. Spolu s českým válečným hrdinou druhé světové války brig. gen. Emilem Bočkem (93) a delegací české armády se zúčastníl také pietního aktu u londýnského památníku bitvy o Británii.
 
Veteránu RAF Emilu Bočkovi se podle iDNES.cz splnilo jeho přání a dnes odpoledne se proletěl ve spitfiru, ve vzduchu dvoumístný letoun chvíli i řídil. S těmito stíhacími letouny létal za druhé světové války ve službách československé 310. stíhací perutě.

Duka pak v kapli sv. Jiří předal kopii sošky Pražského Jezulátka členům londýnského klubu RAF. Zítra se spolu s nimi zúčastní pietního setkání u Polského památníku války, který připomíná pomoc polských letců. Poté na základně RAF Coningsby v Lincolnshiru navštíví Pamětní letku bitvy o Británii, která při různých slavnostních příležitostech předvádí letouny z doby bitvy o Británii.

Kardinál Duka tuto cestu podniká v rámci své dovolené. Chce připomenout, že příslušníci československého letectva v jednotkách britské Royal Air Force během druhé světové války významně přispěli k porážce hitlerovského Německa. Po svém návratu byli nejprve oslavováni, po únoru 1948 však začalo pronásledování, věznění nebo tábory nucených prací.

Jedním z těch, kdo na Západě bojovali za svobodu své země, byl také otec kardinála Duky. Účastnil se zahraničního odboje a v roce 1944 jako člen vládního vojska odešel s pomocí P. Jiřího M. Veselého OP do Itálie a přes Švýcarsko do Anglie, kde do konce války bojoval v Československé zahraniční armádě. V 50. letech byl vězněn spolu s důstojníky západní fronty.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 330)