Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež v Krakově promluvil ke statisícům mladých katolíků: Těší mne u srdce, když vidím vaši vitalitu

Ze světa / vlu / ČTK / 29. července 2016 1:15
Papež v Krakově promluvil ke statisícům mladých katolíků: Těší mne u srdce, když vidím vaši vitalitu

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur

Krakov - Papež František se dnes v Krakově poprvé přivítal se stovkami tisíc účastníků Světových dnů mládeže a mimo jiné je vyzval, aby byli vstřícní k přijímání uprchlíků. Pontifex, který na setkání vyrazil tramvají, zdůraznil význam mladých lidí pro katolickou církev. Dopoledne navštívil Čenstochovou, kde poděkoval Polákům za to, že si zachovali katolickou víru navzdory desítkám let komunistické vlády.

"Je to dar z nebe vidět mnohé vás, kteří se svým tázáním snažíte, aby se věci změnily. Je krásné a těší mne u srdce, když vidím vaši vitalitu. Církev na vás dnes hledí a chce se od vás učit, aby obnovila svoji důvěru v Otcovo Milosrdenství, které má stále mladou tvář a nepřestává nás vybízet k účasti na Jeho království. Znám nadšení, které vkládáte do svého poslání, a dovolím si opakovat: milosrdenství má vždycky mladou tvář. Slitovné srdce má totiž odvahu vzdát se pohodlí; slitovné srdce dovede být útočištěm těch, kdo nikdy neměli domov anebo jej ztratili, umí vytvářet prostředí domova a rodiny pro ty, kdo museli emigrovat, je schopno něhy a soucitu," řekl František aplaudujícímu davu v krakovském parku Blonia v blízkosti Starého Města, kde se podle organizátorů setkání katolické mládeže sešlo na 600.000 lidí.

Papež zároveň dodal, že ho bolí, když potká mladé lidi, kteří vypadají jako předčasní důchodci, kteří se vzdali před bojem, chodí se skleslou tváří a jsou bytostně znudění a nudní zároveň.

Hlava katolické církve poděkovala jednomu ze svých předchůdců Janu Pavlu II. za to, že se zasloužil o vznik tohoto dnes již tradičního setkání, které se v Polsku koná podruhé. Jméno polského papeže vyvolalo mezi lidmi velmi bouřlivý ohlas.

Světové dny mládeže začaly v Krakově v úterý za přítomnosti půl milionu účastníků. Vyvrcholí v neděli velkou mší, jíž by se podle předpokladů pořadatelů mělo zúčastnit půldruhého milionu věřících. Během dneška byly součástí setkání s Františkem ukázky národních tanců některých zemí, k vidění bylo například tango z papežovy rodné Argentiny.

Ráno se papež v čenstochovském klášteře Jasná Hora pomodlil před 600 let starým obrazem Panny Marie Čenstochovské, který je v Polsku považován za národní svátost. Při následující bohoslužbě k 1050. výročí příchodu katolicismu do Polska pak ocenil "nakažlivou sílu opravdové víry, která se předává z generace na generaci". Poděkoval také Polákům za to, že si své náboženské přesvědčení udrželi i v obtížných časech.

Při příchodu na mši devětasedmdesátiletý papež náhle upadl, jeho průvodci mu ale pomohli zpět na nohy. František podle svědků působil dojmem, že se nezranil, a pokračoval ve vedení bohoslužby.

Papež měl původně přiletět do Čenstochové vrtulníkem, kvůli špatnému počasí ale nakonec zvolil pro dopravu ze 120 kilometrů vzdáleného Krakova a zpět auto.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

ETF – pastorační a sociální práce
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 330)