Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Norská státní církev přišla o členy, když zavedla odhlášení po internetu

Ze světa / vlu / ČTK / 21. srpna 2016 14:32
Norská státní církev přišla o členy, když zavedla odhlášení po internetu

Norská vlajka
Autor: Flickr.com / Creative Commons

Oslo - Pouhé čtyři dny stačily na to, aby protestantská státní církev v Norsku přišla o více než 15.000 svých členů. A to díky tomu, že umožnila proces snadného odhlašování prostřednictvím internetu, informovala v pátek agentura AFP.

Norská  evangelicko-luteránská církev, která tvrdí, že má 3,8 milionu členů, tedy 73 procent populace, čelí dlouhodobé kritice za nepořádky v evidenci svých členů. Proto od začátku týdne zprovoznila na svých webových stránkách službu, která umožňuje, aby si každý zájemce ověřil, zda je v evidenci věřících či nikoli a aby se podle toho zařídil - přihlásil se či naopak odhlásil.

Výsledek po čtyřech dnech činí: mínus 15.053 lidí, kteří se rozhodli ji opustit. Představitelé církve dali najevo, že tento vývoj očekávali. Jen malou útěchou jim je, že se za stejnou dobu k církvi naopak 549 osob přihlásilo.

"Nadále budeme přívětivou a lidovou církví," sdělila její představitelka Kristin Gunleiksrudová Raaumová v prohlášení. "Ale nikdo nesmí být členem proti své vůli, takže jsem ráda, že bylo zavedeno toto samoobslužné řešení," dodala.

Přestože je většina obyvatel stále členy norské státní církve, pouze 10 % z nich navštěvuje církevní bohoslužby či jiná křesťanská shromáždění častěji než 1 měsíčně. Podle údajů církve z roku 2015 bylo pokřtěno 58 procent kojenců a 61,5 procent dospívajících podstoupilo konfirmaci.

V nepříjemné situaci je od loňského roku kvůli počtu členů také katolická církev v Norsku. Čelí totiž obvinění ze zpronevěry státních peněz. Podle státního zástupce v Oslu uměle navyšovala počet svých členů, které registrovala bez jejich vědomí, aby dostávala více příspěvků.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Komuniální církev

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Líbí se vám nový moderní kostel v Brně Lesné?
Ano
42%
 
Spíše ano
3%
 
Spíše ne
18%
 
Ne
37%
 
(Počet hlasů celkem: 60)