Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Opoziční Úsvit opět navrhl zpřísnění podmínek pro církve a náboženské společnosti

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 24. srpna 2016 11:18
Opoziční Úsvit opět navrhl zpřísnění podmínek pro církve a náboženské společnosti

Program Hnutí Úsvit
Autor: hnutiusvit.cz

Praha - Opoziční Úsvit opět navrhl zpřísnění podmínek pro přiznávání takzvaných zvláštních práv církvím. K žádostem by se musely podle předlohy vyjadřovat i tajné služby a policie. Církve by nesměly vzbuzovat vážnou obavu, že ohrožují zahraničněpolitický zájem České republiky, ani důvodné podezření, že ohrožují veřejný pořádek nebo národní bezpečnost.

Obdobnou novelu podal Úsvit už loni na jaře. Sněmovna ji zamítla v souladu se záporným postojem vlády už v úvodním kole na podzim. Kabinet upozorňoval na možnou politizaci rozhodování a protiústavnost návrhu.

Předkladatelé nynější úpravy tvrdí, že problém nezmizel. "Výrazné zhoršení bezpečnostní situace v Evropě nadále přetrvává a nyní je navíc jasné, že zázemí teroristům poskytují specifické náboženské skupiny. Proto je nutné čelit zvýšení rizika šíření myšlenek a proudů, které nejsou slučitelné s civilizačním okruhem, do kterého patří Česká republika," píšou autoři v důvodové zprávě.

Takzvaná zvláštní práva znamenají právo zřizovat církevní školy, vyučovat náboženství na státních školách nebo konat obřady, při nichž jsou uzavírány církevní sňatky. Církev s těmito právy může také pověřit své duchovní duchovenskou službou v armádě nebo ve věznicích.

Ačkoli poslanci Úsvitu navrhují změnu církevního zákona, novelu nazvali návrhem zákona "o obecně nebezpečných náboženských společnostech". Nejprve ji posoudí vláda, rozhodnou o ní zákonodárci.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měli jste nebo plánujete svatbu v kostele?
ano
76%
 
ne, měli jsme nebo chceme mít civilní obřad
3%
 
jsem singl a svatbu neplánuji
14%
 
uzavřel (a) jsem nebo plánuji registrované partnerství
7%
 
(Počet hlasů celkem: 135)