Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Hrad Bouzov dál patří státu, Německý řád u soudu neuspěl

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 24. srpna 2016 16:10
Hrad Bouzov dál patří státu, Německý řád u soudu neuspěl

Hrad Bouzov
Autor: Wikipedia.org / Harold / Creative Commons

Olomouc - Jedna z nejznámějších moravských památek v Olomouckém kraji, hrad Bouzov na Olomoucku, zůstane ve vlastnictví státu. Rozhodl o tom dnes olomoucký okresní soud, který zamítl žalobu Německého řádu na Národní památkový ústav (NPÚ). Podle soudu není žaloba důvodná. Zástupci řádu se domáhali vrácení hradu i jeho mobiliáře s tím, že jde o jeho historický majetek. NPÚ hrad odmítl v květnu 2014 vydat v rámci církevních restitucí, podle památkářů nemá řád na navrácení památky zákonný nárok. Řád se hodlá proti rozhodnutí soudu odvolat.

"Žaloba není důvodná, proto byla zamítnuta," uvedl soudce Vít Jašek. Hlavním argumentem podle soudu je to, že předmětné věci byly zkonfiskovány na základě Benešových dekretů německé společnosti, která je tehdy vlastnila, proto je nelze vydat. Uvedl také, že soud nemá prokázáno, že by žalobce byl vlastníkem věcí, kterých se domáhá. "V řízení bylo prokázáno, že řád byl v roce 1939 zrušen," uvedl soudce s tím, že toto rozhodnutí dosud nebylo zrušeno.

Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, známého jako Řád německých rytířů, nyní Německý řád, u soudu o hrad usilovala od června. Obě strany na několika jednáních soud zahrnovaly listinami a důkazy, čerpaly například z archivu či bezpečnostních složek. "My se samozřejmě odvoláme a uvidíme, co bude dál. Věříme ve spravedlnost," uvedl mediální zástupce řádu Mikoláš Černý. "V tuto chvíli musíme důkladně prozkoumat rozhodnutí," doplnil. U soudu zástupci řádu tvrdili, že jsou oprávněni se domáhat navrácení svého historického majetku. Argumentovali tím, že vlastnické právo bylo dříve zapsáno v Moravských zemských deskách, v době nacistické okupace byl podle nich majetek neplatně konfiskován. Řád tvrdil, že se na něj dekrety nevztahovaly.

Soud se však přiklonil argumentaci právních zástupců NPÚ. Podle nich byl Německý řád v únoru 1939 zrušen nařízením říšského komisaře a žalobce nenabídl jediný důkaz, že by zrušení řádu bylo politickou perzekucí ze strany třetí říše. Vyvracejí to podle nich i historické listiny, z nichž vyplývá oddanost a loajalita řádu německé říši. "Jsme rádi, že soud rozhodl po právu a že se ztotožnil s veškerými argumenty žalovaného. Klíčovým argumentem bylo to, že bylo konfiskováno, a to německé společnosti. Tím pádem se stala vlastníkem Československá republika. A že žalobce nepostupoval tak, jak bylo stanoveno zákonem z roku 1946 a nepodal restituční návrh," řekl ČTK právní zástupce NPÚ Petr Wünsch. "S odvoláním počítáme a nebojíme se toho," doplnil Wünsch.

Německý řád se domáhá navrácení svého majetku také jinými žalobami. Počet žalob podaných na kraje se však rozhodl zredukovat na základě výzvy České biskupské konference, aby od určovacích žalob upustily také řády a kongregace působící v Česku. Kromě hradu Bouzova nyní soudy řeší také kostel v Karlově Studánce, uvedl vikář řádu Metoděj Hofman.

Hrad Bouzov patří mezi nejnavštěvovanější památky na střední Moravě, loni ho navštívilo téměř 100.000 lidí.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
ETF – pastorační a sociální práce

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 311)