Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Řecká pravoslavná církev kritizuje liberalizaci výuky náboženství

Ze světa / kir / ČTK / 21. září 2016 23:48
Řecká pravoslavná církev kritizuje liberalizaci výuky náboženství

Pravoslavný arcibiskup z Atén Jeroným II.
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Atény -

Pravoslavná církev se zahájením nového školního roku ostře kritizovala změny ve vyučování náboženství na řeckých základních a středních školách. Děti se již neučí jen o této větvi křesťanství, které vyznává většina obyvatel země, ale i o ostatních náboženstvích, zejména židovském a islámském.

Aténský arcibiskup Hierónymos označil změny prosazené ministrem školství za levicovou formaci SYRIZA Nikosem Filisem za nepřijatelné a nebezpečné. Zároveň vyzval premiéra Alexise Tsiprase, aby s reformou skoncoval. Podle Hierónyma prochází výuka katechismu krizí a je zapotřebí ji učinit vůči žákům vstřícnější. Ne ale za cenu snižování významu pravoslavné církve.

Řecká vláda již dlouho avizovala podobné změny ve snaze omezit vliv církve na občanskou společnost. Levicově smýšlející ministři za formaci SYRIZA jsou v konfliktu s řeckými náboženskými představiteli i kvůli dalším podobným činnostem. Například jako první v dějinách země neskládali tradiční vládní přísahu v přítomnosti pravoslavného kněze, ale přímo do rukou prezidenta. V parlamentu také loni prosadili zavedení registrovaného partnerství pro homosexuály.

Církev je ovšem v Řecku v konfliktu i s velkou částí ostatní společnosti zejména kvůli své nepokryté podpoře neonacistů z hnutí Zlatý úsvit, které otevřeně útočí na různé menšiny a prakticky požaduje návrat ke starým pořádkům autoritářských období.

 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Komuniální církev
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Líbí se vám nový moderní kostel v Brně Lesné?
Ano
44%
 
Spíše ano
2%
 
Spíše ne
20%
 
Ne
33%
 
(Počet hlasů celkem: 54)