Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V USA se prodala nejstarší známá kamenná deska s Desaterem

Ze světa / vlu / ČTK / 17. listopadu 2016 19:07
V USA se prodala nejstarší známá kamenná deska s Desaterem

Nejstarší známá kamenná deska s vytesaným biblickým Desaterem
Autor: Heritage Auctions

Los Angeles - Nejstarší známá kamenná deska s vytesaným biblickým Desaterem se dnes v kalifornském Beverly Hills vydražila za 850.000 dolarů (21,5 milionu Kč). Devadesát kilogramů těžká mramorová deska pochází pravděpodobně ze 4. století našeho letopočtu, informovala agentura AP.

Na čtvercové desce vysoké 61 centimetrů je 20 řádků napsaných v takzvaném samaritánském písmu. Našla se v roce 1913 v tehdejší Palestině při stavbě nádraží. Původně deska zřejmě zdobila vstup do synagogy, kterou zničili Římané mezi lety 400 a 600 našeho letopočtu nebo křižáci v 11. století.

Odhadní cena desky byla 250.000 dolarů (6,3 milionu Kč). Nový majitel, který za ni zaplatil více než trojnásobek, chtěl zůstat v anonymitě. S předmětem, který izraelský památkový úřad prohlásil před vývozem do USA v roce 2005 za kulturní dědictví, ale nebude moci nakládat volně. Podmínkou prodeje totiž bylo, že kamenná deska bude vystavena pro veřejnost.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

ETF – pastorační a sociální práce
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
10%
 
Částečně
0%
 
Ne
90%
 
(Počet hlasů celkem: 10)