Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Trestní oznámení kvůli antisemitskému anonymu v Prostějově

Kraje: Olomoucký / juml / ČTK / 22. února 2017 20:14
Trestní oznámení kvůli antisemitskému anonymu v Prostějově

Místo bývalého židovského hřbitova v Prostějově
Autor: prostejov.eu

Prostějov - Zástupci americké dobročinné nadace Kolel Damesek Eliezer, která usiluje o rehabilitaci bývalého židovského hřbitova v Prostějově, podali kvůli šíření anonymního dopisu plného urážek a vulgarit na adresu Židů i antisemitsky laděným diskusím na internetu či sociálních sítích trestní oznámení. Nepodepsaný dopis adresovaný radničním úředníkům a obyvatelům města začal po Prostějově kolovat v souvislosti s místy vášnivou diskusí o pietní úpravě prostorou někdejšího židovského hřbitova u místní školy.

"Prostřednictvím právního zástupce jsme se obrátili na okresní státní zastupitelství, aby prověřilo, zda podle námi předložených důkazů nedošlo v době od loňského srpna do současnosti k trestným činům hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob a k pomluvě," řekl dnes ČTK mluvčí nadace Tomáš Jelínek.

O anonymní dopis, který obsahuje řadu antisemitských urážek, se od minulého týdne zajímá prostějovská policie. Policejní mluvčí František Kořínek dnes ČTK řekl, že policisté zjišťují okolnosti jeho vzniku.

Nadace Kolel Damesek Eliezer delší dobu usiluje o rehabilitaci hřbitova, na jehož místě leží ostatky 1924 židovských obyvatel Prostějova. Někdejší židovský hřbitov ministerstvo kultury přes nesouhlas radnice, která se obávala komplikací například při opravě inženýrských sítí, loni zařadilo na seznam kulturních památek. Letos prohlásilo za kulturní památku i 12 historických náhrobků. Náhrobní kameny s židovskými nápisy si za německé okupace rozebrali lidé z okolních vesnic. Použili je například při dláždění dvorků. Některé se podařilo najít.

"V minulosti se přeživším holokaustu u nás i v Izraeli vyčítalo, že se Židé nebránili, když šli do plynu. Dnes se do nás naváží někteří lidé jen proto, že navrhujeme pietní úpravy plochy hřbitova, kde klid zemřelých ruší močící a kálející psi nebo parkující auta," uvedl Jelínek. Podotkl, že město za německé okupace nechalo vytrhat náhrobky a lidé si jimi vydláždili dvorky. "Proti šíření nenávisti a pomluvám se musíme bránit, dlužíme to našim předkům," dodal.

Židovský hřbitov, místo něhož je nyní park a škola, nyní připomíná pouze pomník. Židovské organizace se zatím s radnicí nemůžou dohodnout na podobě pietní úpravy prostoru. Vleklý spor se obě strany pokusí vyřešit s pomocí expremiéra Vladimíra Špidly (ČSSD), který se má ujmout role mediátora.

Někteří lidé, kteří brojí proti pietní úpravě prostoru hřbitova, sepsali petici. Zastupitelstvo dnes informaci o podpisových arších s více než třemi tisíci podpisy vzalo na vědomí. Zastupitelé zároveň posvětili další jednání radnice a židovských organizací za účasti mediátora Špidly.

Židovský hřbitov v Prostějově byl založen v roce 1801 a v roce 1943 na popud německého starosty zrušen. V Prostějově žila do 19. století významná židovská komunita. Jsou tam pochováni například předkové filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

VOS Caritas
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
3%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 527)