Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež vyzval k respektu původních obyvatel. Myslel i na indiány protestující proti ropovodu v USA?

Ze světa / / Vlastní zpráva, ar, kir / 24. února 2017 12:44
Papež vyzval k respektu původních obyvatel. Myslel i na indiány protestující proti ropovodu v USA?

Ilustrační foto: Papež při setkání se zástupci domorodých kmenů v Římě
Autor: wikipedia.org / Wikipedia Commons

Řím - Papež František prohlásil, že projekty ekonomického rozvoje na územích, která historicky náleží domorodým obyvatelům, by měly být předmětem "předcházejícího a informovaného souhlasu" těchto obyvatel. Ve Spojených státech vydavaný web National Catholic Reporter papežovo prohlášení spojil s aktuálním sporem o vybudování ropovodu v americkém státě Dakota.

Při své promluvě k představitelům 3. globálního fóra domorodých obyvatel Mezinárodního fondu pro zemědělský rozvoj (IFAD), které se konalo v polovině února v Římě, papež prohlásil, že právo na developerské využití krajiny musí být vyváženo "ochranou specifických charakteristik domorodých obyvatel a jejich území".

"Toto je obzvláště nasnadě, pokud jde o plánování ekonomických aktivit, jež mohou narušit kulturu původních obyvatel a jejich starobylý vztah k zemi," řekl František." V tomto ohledu by měl předchozí a informovaný souhlas mít vždy rozhodující slovo."

František také citoval článek 32 Deklarace práv původních obyvatel, který říká, že vláda státu musí "obstarat bezplatný a informovaný souhlas předcházející povolení jakéhokoliv projektu" majícího vliv na původní obyvatelstvo. Tento článek deklarace také uvádí, že stát "zajistí efektivní mechanismy pro legální a férové upravení jakékoliv aktivity tohoto typu." Podle české sekce Radia Vatikán je ale tato deklarace nezávazná.

V případě dakotského ropovodu jde o podzemní vedení směrem od severozápadu Severní Dakoty do jižní části státu Illinois. Tři domorodé indiánské kmeny se proti projektu postavily s názorem, že vybudování ropovodu ohrozí jejich vodní zdroje a místa, kde jsou kmenová pohřebiště. Zatímco Obamova administrativa se snažila start projektu zdržet, prezident Donald Trump již v prvních dnech v úřadě vydal dekret na podporu tohoto projektu.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Zodpovídá ČBK za svoji nominantku do Rady ČT Hanu Lipovskou?
Ano
82%
 
Částečně
6%
 
Ne
9%
 
Ani náhodou
2%
 
(Počet hlasů celkem: 95)