Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Nový sborník popisuje osudy vězněných duchovních

Kultura / / Vlastní zpráva, ar, kir / 27. února 2017 9:33
Nový sborník popisuje osudy vězněných duchovních

Detail obálky sborníku
Autor: www.kosmas.cz

Praha - Nelehkým osudům vězněných duchovních křesťanských církví za obou totalitních režimů se věnuje nový sborník s názvem Církev za totality - lidé a místa.

Soubor dvou desítek autorsky rozmanitých esejí nabízí historický pohled na komunistickou mašinérii, jejímž cílem byla likvidace kléru a paralyzace církevního života. Kromě monograficky zpracovaných kapitol, věnujících se konkrétnímu politickému vězni, se kniha věnuje i obecnějšímu kontextu perzekuce církví, například  způsobům, jakým tehdejší státní aparát nakládal s církevním majetkem, potírání duchovních aktivit anebo soudním procesům s představiteli církví. Emblematickou osobností, která celé období perzekuce symbolizuje, je premonstrátský kněz Heřman Josef Tyl, který prošel trýzněním oběma totalitními režimy.

Kniha představuje vhled do svízelného období církevního života, a to nejen prostředí katolického, ale například i Českobratrské církve evangelické, který se pokouší narušit některé zažité představy o tehdejší době, zejména fenomén "zlatých šedesátých" ‒ církevní procesy totiž probíhaly dál i v této dekádě. 

Sborník připravil Ústav pro studium totalitních režimů pod vedením historičky Markéty Doležalové. Objednat on-line je možné zde

DOLEŽALOVÁ, Markéta (ed.): Církev za totality - lidé a místa. Sborník k životnímu jubileu opata Heřmana Josefa Tyla. Praha, Ústav pro studium totalitních režimů 2016, 386 s.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měli jste nebo plánujete svatbu v kostele?
ano
75%
 
ne, měli jsme nebo chceme mít civilní obřad
4%
 
jsem singl a svatbu neplánuji
14%
 
uzavřel (a) jsem nebo plánuji registrované partnerství
6%
 
(Počet hlasů celkem: 163)