Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Salesián Zeman bude blahořečen

Ze světa / kir / ČTK / 9. března 2017 10:10
Salesián Zeman bude blahořečen

Busta Titus Zemana na budově Trnavské univerzity
Autor: wikipedia.org / Wikipedia Commons

Bratislava - Slovenský salesiánský kněz Titus Zeman, který byl za komunizmu pronásledován a který zemřel v roce 1969, bude blahořečen. Papež František schválil dekret o mučednictví Zemana, což umožňuje jeho vyhlášení za blahoslaveného. ČTK o tom informovala tisková kancelář Konference biskupů Slovenska.

Zeman po druhé světové válce organizoval dva ilegální přechody bohoslovců z komunistického Československa přes řeku Moravu do Rakouska a Itálie. Při třetí podobné akci byl spolu s téměř celou skupinou zadržen, obviněn ze špionáže a velezrady a odsouzen k trestu vězení na 25 let, který si odpykával také v Jáchymově. Na svobodu byl podmínečně propuštěn v roce 1964 a po pádu komunistického režimu rehabilitován.

Blahořečení je v římskokatolické církvi jedním z prvních stupňů v procesu vedoucímu ke svatořečení. Pro blahořečení je obvykle nutné prokázat zázrak, tato podmínka ale nemusí být splněna, pokud kandidát zemřel jako mučedník.

Naposledy byly na Slovensku blahořečené v roce 2003 dvě slovenské oběti komunismu, a to řeholní sestra Zdenka Schelingová a biskup Vasiľ Hopko.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s tím, že církev investuje na burze?
Ano, důležitý je především výnos a bezpečnost investice
12%
 
Ano, ale měla by dbát na etický rozměr investice
54%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 179)