Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Církve považují restituce za uzavřené. Pro židovské obce je hranicí počátku křivd Mnichovská dohoda

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 15. listopadu 2017 11:35
Církve považují restituce za uzavřené. Pro židovské obce je hranicí počátku křivd Mnichovská dohoda

Náhrobek ze zničeného hřbitova použitý do dláždění
Autor: wikipedia.org / Salus / Wikipedia Commons

Praha,Olomouc, Velké Meziříčí - Andrej Babiš přišel v posledních dnech se dvěma návrhy: Zdanit dosud nevyplacené finanční náhrady za restituce (10.11.) a převést záležitosti církví pod ministerstvo financí (13.11.) Ekumenická rada církví (ERC) ani Česká biskupská konference (ČBK) nemají zájem o restitucích znovu jednat.

Pro ČBK jsou dle vyjádření mluvčího Stanislava Přibyla restituce vyřízenou záležitostí, o níž nemá smysl vést nadále diskusi. Ve stejném smyslu se pro Infoservis Dingir.cz vyjádřil generální sekretář ERC Petr Jan Vinš: „Ekumenická rada církví nepovažuje za vhodné opětovně vstupovat do politické debaty o majetkovém vyrovnání s církvemi. Přijetím zákona č. 428/2012 Sb. a následným uzavřením příslušných občanskoprávních smluv je z pohledu Ekumenické rady církví tato záležitost definitivně vyřešena. Tento dosažený stav je produktem kompromisu všech zúčastněných stran a umožňuje obnovení majetkové základny a nezávislého postavení církví, jejichž existenci a působení je nezbytným prvkem demokratické společnosti.“

Církve považují restituce za uzavřené. Pro židovské obce je hranicí počátku křivd Mnichovská dohoda

Nová synagoga ve Velkém Meziříčí slouží dnes jako tržnice
Autor: facebookový profil Tomáše Drobíka / Tomáš Drobík

Federace židovských obcí je přípravena jednat o posunu hranice pro nápravu křivd až k Mnichovu

Jak ale doplňuje info. dingir.cz, Federace židovských obcí (FŽO) by se případnému znovuotevření diskuse nebránila. „Z našeho pohledu je pravdou, že restituce, respektive náhrady za restituce nebyly vypořádány dle skutečných škod. V našem případě proto, že se rozhodující doba začala počítat od 25. února 1948, nikoli od Mnichova. Čili pokud bychom měli přistoupit na jakoukoli změnu od této podoby, která není z naší strany kompromisem, nýbrž velkým ústupkem, jsme připraveni. Pak by náhrady vypadaly jinak,“ řekl tajemník FŽO Tomáš Kraus.

Brzy po Mnichově a okupaci Sudet došlo v pohraničí během Kříštálové noci k vypálení desítek synagog, zničení obchodů židovských vlastníků a následnému pronásledování celé židovské komunity. Po vzniku Protektorátu Čechy a Moravy následovalo pronásledování i ve vnitrozemí. Hned první den okupace byla zničena synagoga například v Olomouci. Většina Židů z bývalého Československa pak byla zavražděna v koncentračních táborech. Uvádí se, že z 365 000 československých obětí II. světové války bylo 277 000 Židů, tedy více jak dvě třetiny.

Po válce řada synagog připadla církvím nebo státu. I dnes jen některé synagogy fungují pro náboženský život židovských obcí. Řada z nich ale byla pěkně opravena a slouží jako muzea. Vyjímkou je případ nové synagogy ve Velkém Meziříčí, kde se prodává levný textil. Na jaře letošního roku se také řešil spor o zničený hřbitov v Prostějově

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Diakoniespolu.cz

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Přibývá věřících ve vašem kostele?
Ano a to výrazně
10%
 
Ano
22%
 
Ne, je nás čím dál méně
39%
 
Je to stále stejné
25%
 
Bohoslužby v našem kostele zřejmě brzy zruší
4%
 
(Počet hlasů celkem: 334)