Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Polský "disidentský" kněz má znovu zákaz vyjadřovat se v médiích

Ze světa / kir / ČTK / 19. listopadu 2017 18:42
Polský

Polská vlajka
Autor: Pexels.com

Varšava -

Polský duchovní a novinář Adam Boniecki, který dlouhá léta řídil polské vydání vatikánského listu l'Osservatore Romano, než se stal šéfredaktorem prestižního katolického časopisu Tygodnik Powszechny, má opět zakázáno vyjadřovat se v médiích. Stalo se tak poté, co řečnil na pohřbu Piotra Szczensného, který se minulý měsíc upálil ve Varšavě na protest proti nynější konzervativní vládě, napsal opoziční list Gazeta Wyborcza.

Bonieckého nadřízený mu odebral povolení vyjadřovat se v médiích "pro duchovní dobro věřících", kteří se po Bonieckého vyjádřeních "mohli cítit zmateni ohledně církevního učení o morálním hodnocení sebevraždy, anebo dokonce pohoršeni".

Na pohřbu Piotra Szczensného, který se zapálil 19. října v centru Varšavy na protest proti porušování občanských svobod a demokracie a kterého provládní média označují za "oběť totální opozice", Boniecki řekl, že "Piotr byl z těch lidí, kteří vidí ostře i to, čeho si většina nevšimne, a cítí otřesy, které hodně lidí nevnímá, a vidí příznaky katastrofy - věřil, že může varovat, a věděl, že to musí udělat".

Boniecki navíc na sociálních sítích podpořil sexuální menšiny, "přestože jejich počínání je v naprostém rozporu s morálním učením církve", uvedl tajemník kongregace kněží mariánů a dodal, že proto byly podniknuty příslušné kroky k ukáznění kněze.

Opakovaný zákaz

Gazeta Wyborcza připomněla, že Bonieckému byl až letos v létě zrušen předchozí zákaz vyjadřovat se v médiích, kterým byl postižen v roce 2011. Stalo se tak poté, co hovořil o "nešťastném" pověšení kříže v Sejmu (tedy v polské poslanecké sněmovně), o klerikalizaci veřejného života a také se pozastavoval nad tím, že vratislavský biskup kritizoval populárního rockera jako "kacíře, satanistu a milovníka ztělesněného zla".

"Vůbec nevěřím, že jestli se po celé zemi vyvěsí kříže, tak to zabrání sekularizaci. Nemá to větší význam, nic to neznamená. Je snad Sejm více křesťanský, když tam visí kříž? Občas se mi chce říct: Ježíši, raději se nedívej," prohlásil Boniecki v televizi před šestiletým zákazem vyjadřovat se.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s tím, že církev investuje na burze?
Ano, důležitý je především výnos a bezpečnost investice
12%
 
Ano, ale měla by dbát na etický rozměr investice
53%
 
Ne
31%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 170)