Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Paříž má nového arcibiskupa. Sloužil i jako lékař

Ze světa / krb / Vlastní zpráva / 15. prosince 2017 21:41
Paříž má nového arcibiskupa. Sloužil i jako lékař

Nový pařížský arcibiskup
Autor: Francouzská biskupská konference

Paříž -

Papež František jmenoval 7. prosince Mons. Michela Aupetita pařížským arcibiskupem. Nahradí tak kardinála Andrého Vingt-Trois, který minulý měsíc dosáhl kanonického věku odchodu do důchodu (75 let).

V době svého jmenování byl Mons. Aupetit biskupem diecéze Nanterre na západ od Paříže, kde sloužil od roku 2014. Jeho jméno často zaznívalo v souvislosti s možným nástupcem Andrého Vingt-Trois, takže francouzská média, mezi nimi i deník La Croix, přijala zprávu bez většího překvapení, jeho jmenování značí jistou kontinuitu. Levicový deník Libération jej popisuje jako „dárek té nejradikálnější menšině francouzského katolicismu“. Uvedení Mons. Aupetita do úřadu je plánováno na 6. ledna 2018 v pařížské katedrále Notre-Dame.

Lékař arcibiskupem

Dnes je nastupujícímu arcibiskupovi 66 let, přičemž 11 let pracoval jako lékař a až poté se rozhodl pro kněžství. Vysvěcen byl ve 44 letech. Dlouho snil o tom, že se stane „misionářem v pohybu“.

„Jakmile se s potěšením začínám nořit do zajetých kolejí, hned se musím zvednout a odjet pryč. Sám bych si nevybral žádný z úkolů, jež mi byl svěřen, neboť jsem měl tušení jen o minimu pastorační zodpovědnosti, kterou má kněz,“ napsal věřícím své diecéze Nanterre v den jmenování do Paříže. „Avšak podívejte, církev mi dává ještě jednou nový úkol.“

Michel Aupetit byl vysvěcen na kněze v roce 1995 v pařížské arcidiecézi. V letech 1995–2001 měl v několika pařížských farnostech na starost středoškolské studenty. Zároveň vyučoval v letech 1997–2001 v Centre hospitalier universitaire Henri-Modor v Créteil bioetiku. A sedm let, od roku 2006 do roku 2013, působil jako generální vikář pařížské arcidiecéze.

V roce 2013 byl jmenován pomocným pařížským biskupem, o rok později biskupem v Nanterre. Loni v březnu mu bylo svěřeno vedení Rady pro rodinu a společnost, která spadá pod Konferenci francouzských biskupů.

„Mým kněžským životem procházela nit stálých sbohem a ,s Bohem‘ v tom smyslu, že mě povolání stále vyvádělo z mých pastýřských zón komfortu. Kdybychom byli v továrně, řekl bych, že tento nekonečný pohyb není nijak zvlášť efektivní. Avšak my se nacházíme v řádu náboženství a božské plnosti vycházející jen z Ducha svatého. On zároveň střeží pokoru potřebnou k následování Krista všude, kam nás vede,“ dosvědčuje.

Dosavadní arcibiskup sloužil 12 let

Kardinál André Vingt-Trois je do té doby jmenován apoštolským administrátorem pařížské arcidiecéze. Ve službě arcibiskupa byl 12 let, knězem je od roku 1969.

Ve zprávě svým věřícím píše, že děkuje papeži, že mu „odňal břemeno práce, která momentálně přesahuje jeho síly.“ Říká, že Paříž „potřebuje arcibiskupa schopného jednat.“ V posledních několika letech měl André Vingt-Trois mnohé zdravotní obtíže.

S pohledem do budoucna píše, že „naše doba nás volá, abychom byli opravdovými misionáři, tak aby osobnost Ježíše Krista odpověděla na očekávání našich současníků a stala se pro ně nadějí.“

 

francouzského originálu přeložila Kristýna Boháčová

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Reklama ETF
Studium IES

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
1%
 
Rozhodně ne
83%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 947)