Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vyznání víry Shema Jisrael a zpěv izraelské a české hymny připomněl vraždu tisíců Židů z Terezína

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 9. března 2018 10:41
Vyznání víry Shema Jisrael a zpěv izraelské a české hymny připomněl vraždu tisíců Židů z Terezína

Fotografie židovských dětí deportovaných do Osvětimi
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Česká republika - V rámci happeningu PAMATUJ! si včera účastnící připomněli společným zpěvem tří písní masovou vraždu československých Židů. Zazpívali Hatikvu (tehdy lidová píseň, dnes Izraelská státní hymna), Shema Jisrael (vyznání víry) a Kde domov můj (Česká státní hymna), písně, jenž měli před 74 lety na rtech mnozí z 3 792 vězňů z tzv. Terezínského rodinného tábora v koncentračním táboře Osvětim-Birkenau, když šli na smrt do plynových komor v noci ze 7. na 8. března 1944.

Následně 10. až 12. července téhož roku bylo v průběhu dvou nocí stejným způsobem zavražděno 6 500 mužů, žen a dětí. Celkový počet mužů, žen, dětí i starců - obětí této hromadné vraždy tzv. Terezínského rodinného tábora přesáhl množství 10 000 nevinných lidí, kteří se provinili tím, že se narodili jako Židé.

Akce se na výzvu organizátorů konala formou veřejných autorských i jiných čtení na náměstích, v koncertních sálech, společenských a kulturních domech, školách, kostelích a modlitebnách, v kavárnách, knihovnách, knihkupectvích atd.

Letos poprvé si tuto událost připomínáme také jako nový významný den v českých kalendářích. Změnu zákona o státních svátcích a významných dnech schválila už v prvním čtení Poslanecká sněmovna vloni 24. dubna. Zároveň s tímto zákonem schválila Sněmovna také usnesení, kterým uznala a odsoudila genocidu Arménů v Osmanské říši.

Včera se pak v Terezíně slavnostně a za účasti velvyslance Arménie J.E. pana Tigrana Seiraniana otevřelo Centrum studií genocid. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měli jste nebo plánujete svatbu v kostele?
ano
75%
 
ne, měli jsme nebo chceme mít civilní obřad
4%
 
jsem singl a svatbu neplánuji
14%
 
uzavřel (a) jsem nebo plánuji registrované partnerství
6%
 
(Počet hlasů celkem: 163)