Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Představitelé polských katolíků a židů vyzvali k dialogu

Ze světa / kir / ČTK / 15. března 2018 23:17
Představitelé polských katolíků a židů vyzvali k dialogu

Ilustrační foto - Židé s typickými jarmulkami
Autor: Wikipedia.org / David Berkowitz / Wikimedia Commons

Varšava -

Polská biskupská konference a rabíni vyzvali k úsilí o obnovení dialogu a boji proti předsudkům uvnitř katolické i židovské komunity. Reagují tak na polsko-izraelský spor vyvolaný kontroverzním polským zákonem, jenž se týká viny za válečné zločiny, informovala dnes agentura AP.

Polská biskupská konference reagovala na zesílení protižidovské rétoriky v Polsku středečním prohlášením, že antisemitismus je "v rozporu s principy křesťanské lásky k bližnímu".

Na to dnes reagovala skupina polských rabínů prohlášením, že "hluboce oceňují" odsouzení antisemitismu ze strany biskupů. Rabíni také ujistili, že "se budou nadále vyslovovat proti obdobným přístupům mezi židy". Poukázali přitom na nedávné protipolské postoje vyjadřované v poslední době izraelskými i americkými židy.

Zlou krev na začátku února vyvolalo přijetí kontroverzního zákona, který hrozí vězením tomu, kdo bude připisovat odpovědnost za holokaust polskému národu či státu.

Zákon způsobil krizi ve vztazích Polska s Izraelem. Izraelští představitelé i lidé, kteří holokaust přečkali a ještě žijí, mají podezření, že smyslem tohoto legislativního kroku Varšavy je znemožnit diskusi o zločinech, jichž se na Židech za války dopustili někteří Poláci.

Polské úřady bojují i proti občas používaným frázím jako "polské tábory smrti" v souvislosti s Osvětimí nebo s dalšími nacistickými vyhlazovacími tábory, které zřídilo za druhé světové války hitlerovské Německo na území dnešního Polska. Řada Poláků se obává, že za čas by další generace mohly nabýt přesvědčení, že holokaust měli na svědomí Poláci.

V únoru premiér Mateusz Morawiecki vyvolal bouřlivé reakce, když na mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil, že i někteří Židé nesli odpovědnost za holokaust.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měli jste nebo plánujete svatbu v kostele?
ano
76%
 
ne, měli jsme nebo chceme mít civilní obřad
3%
 
jsem singl a svatbu neplánuji
14%
 
uzavřel (a) jsem nebo plánuji registrované partnerství
7%
 
(Počet hlasů celkem: 135)