Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Na Velký pátek si křesťané připomínají ukřižování Krista. Papež se modlil v Koloseu

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 30. března 2018 10:54
Na Velký pátek si křesťané připomínají ukřižování Krista. Papež se modlil v Koloseu

Ilustrační foto
Autor: Zdeněk A. Eminger

Praha -

Křesťané si dnes připomínají ukřižování Ježíše Krista, je Velký pátek. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. Obřady na památku jeho umučení chystají katolické kostely i evangelické sbory. Velký pátek je letos v Česku třetím rokem státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

Pro křesťany je Velký pátek nejtišším dnem v roce, měl by být dnem pozastavení, rozjímání a vytržení z běžného chodu světa, práce i zvyků. Smutek, pokání a půst věřících pro památku Krista vyjadřují lidové přívlastky Bolestný či Tichý pátek. V některých zemích platí zákaz pořádání tanečních slavností a sportovních akcí.

Papež František večer v římském Koloseu zhlédl procesí křížové cesty, v jehož závěru pronesl modlitbu. Mezi osobami, které nesly známou památkou osvětlenou množstvím pochodní kříž, byli studenti, irácká řádová sestra a syrská rodina, informovala agentura AP. Předtím papež ve svatopetrské bazilice sloužil tradiční obřad při příležitosti Velkého pátku, kdy si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista.

Křížová cesta, někdy nazývaná kalvárie, je symbolická cesta připomínající události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. Obsahuje 14 tradičních zastavení, která začínají odsouzením Ježíše k smrti, pokračují přes jeho ukřižování a končí uložením jeho těla do hrobu.

V křesťanství je Velký pátek prvním dnem Velikonočního třídení. Předchází mu Zelený čtvrtek, kdy se připomíná poslední večeře, a následuje Bílá sobota, kdy vpodvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání.

Třídení v řadě církevních společenství představuje vrchol liturgického roku, neboť obsahuje ústřední bod křesťanské zvěsti: vykoupení lidstva skrze oběť Ježíše Krista za hříchy člověka a jeho vítězství nad smrtí v události zmrtvýchvstání.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Diakonie

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Mají české církve vyzvat vládu a občany k solidaritě s Itálii postiženou pandemií koronaviru?
Ano, bez spolupráce v rámci celé Evropy se epidemie nezastaví
95%
 
Spíše Ano
1%
 
Ne, máme dost vlastních starostí
4%
 
(Počet hlasů celkem: 169)