Křtů dětí průběžně ubývá, počet křtů dospělých se ale nesnižuje

Domácí zpravodajství / / cirkev.cz, ar / 17. dubna 2018 21:20
Křtů dětí průběžně ubývá, počet křtů dospělých se ale nesnižuje

Ilustrační foto
Autor: Pixabay.com

Praha - V průběhu posledních let se počet pokřtěných dětí ve střední Evropě snižuje. Stejně tak je tomu i v rámci České republiky, ačkoliv v tuzemsku je pokles minimální. Nejvyšší počty pokřtěných vykazovala katolická církev u nás po revoluci až do roku 2000. Současně došlo k poklesu porodnosti, díky čemuž byla v polovině 90. let křtěna dokonce až čtvrtina všech živě narozených dětí do jednoho roku. Po „křestním porevolučním boomu“ dochází k poklesu (nejvýrazněji v letech 2007–2013). Od roku 2013 klesá počet pokřtěných v populaci opět již jen mírně.

Oproti tomu počty pokřtěných dospělých navzdory všem společenským vlivům podle údajů katolické církve neklesají. V roce 2017 bylo v Česku pokřtěno 1 890 mladých nebo dospělých lidí, což je téměř shodné číslo s rokem 2007, kdy bylo v ČR pokřtěno 1 860 mladých a dospělých osob. Počty katechumenů jsou tedy dlouhodobě stabilní. „Jsme rádi, že křtů dospělých neubývá a že téměř 14 % všech dětí, které se vloni u nás narodily, je pokřtěno“, sdělil portálu Cirkev.cz Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference. „Křest je pro křesťany důležitým obřadem, při křtu dostane člověk nové jméno a vstupuje do nového života.“

Nejvíce křtů se v minulém roce konalo v Olomoucké a Brněnské diecézi. Na Moravě tradičně převažují křty dětí, v Čechách se naopak více křtí dospělí a dospívající lidé.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

 

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Je česká katolická církev "dům ze skla"?
Ano
23%
 
Částečně
0%
 
Ne
77%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 30)