Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Před 15 lety zemřel katolický aktivista Augustin Navrátil

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 1. května 2018 12:52
Před 15 lety zemřel katolický aktivista Augustin Navrátil

Augustin Navrátil
Autor: Česká televize

Praha - Známý katolický aktivista, disident a soukromý moravský zemědělec Augustin Navrátil zemřel před 15 lety, 2. května 2003. Proslul především jako autor petice „31 bodů“ o svobodě vyznání a úloze církve, kterou zformuloval na konci roku 1987 při zahájení Desetiletí duchovní obnovy a kterou podepsalo zhruba 600.000 občanů. Tato petice znamenala skutečný přelom – do té doby byly petice podepisovány nejvýše jedním tisícem občanů, zřídkakdy větším počtem. Navrátil zemřel ve věku 74 let.

Jako signatář Charty 77 a přesvědčený aktivista strávil dva roky v komunistických věznicích a 18 měsíců v psychiatrické léčebně. Proti jeho hospitalizaci v roce 1988 protestovaly v Olomouci tisícovky katolíků. Navrátil v roce 1996 odstoupil z kandidátní listiny do Senátu a stal se členem celostátního výboru KDU-ČSL. V průběhu své politické kariéry však kritizoval politiku lidovců, později vrátil i vyznamenání.

Navrátil s manželkou vychovali devět dětí, v Lutopecnech na Kroměřížsku se starali o hospodářství. V roce 2015 byla Navrátilovi udělena Cena Václava Bendy in memoriam.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s tím, že církev investuje na burze?
Ano, důležitý je především výnos a bezpečnost investice
14%
 
Ano, ale měla by dbát na etický rozměr investice
53%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 154)