Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Již nejde o etiku, kauza se politizuje, uvedl děkan JAMU ke kontroverzní hře. Vyjádřil se i Zeman

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 2. června 2018 10:53
Již nejde o etiku, kauza se politizuje, uvedl děkan JAMU ke kontroverzní hře. Vyjádřil se i Zeman

Prezentační snímek z divadelní hry Naše násilí a vaše násilí
Autor: www.divadelnisvet.cz

Brno -

Děkana Petra Francána mrzí, že estetik Petr Osolsobě odstoupil  kvůli kontroverznímu představení Naše násilí a vaše násilí z umělecké rady Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) v Brně. Osolsobě podle svého abdikačního dopisu očekával, že se umělecká rada vyjádří k inscenacím režiséra Olivera Frljiče na festivalu Divadelní svět Brno. Hru Naše násilí a vaše násilí sám označil za "největší hrubost". Podle děkana se rada mohla vyjádřit k inscenaci zpětně, teď už to nejspíš neudělá. Festival pořádá Národní divadlo Brno, fakulta s ním není nijak přímo spojená.

Hra kriticky zobrazuje přístup Evropy k blízkovýchodním zemím. V jedné ze scén postava Ježíše předstírá znásilnění muslimky. Proti inscenaci protestovali někteří křesťané na náměstí a radikálové z hnutí Slušní lidé přímo na jevišti.

Francán má pocit, že Osolsobě zveřejněním rezignačního dopisu použil uměleckou radu jako "odrazový můstek" pro razantnější medializaci svých postojů. "A to opravdu nepovažuji za šťastný krok," uvedl Francán na dotaz ČTK.

"Vedli jsme o jeho návrhu poměrně zevrubnou debatu a jasně řečeným výsledkem byl můj závěr, že umělecká rada Divadelní fakulty JAMU nemá na provedení inscenací nejmenší vliv," uvedl Francán. O případném stanovisku proto měla umělecká rada hlasovat až zpětně, po sobotním uvedení hry. Tento závěr ale Osolsobě podle Francána přestal respektovat a oznámil svou rezignaci.

"Po odstoupení profesora Osolsobě nám myslím bude chybět chuť ještě nějak se v celé záležitosti angažovat.  Původní etické otázky se nyní silně politizují a celá kauza nabírá zcela nových rozměrů. Působení umělecké rady v tomto smyslu má směřovat především dovnitř, do fakulty, abychom předcházeli budoucím omylům. Směrem k veřejnosti nikoli," řekl Francán.

Fakultní umělecká rada je poradním orgánem děkana, který ji sám jmenuje a odvolává. "Odstoupení z umělecké rady je v tomto případě, dle mého názoru, trošku zásahem 'mimo', protože umělecká rada školu na veřejnosti nereprezentuje a reprezentovat nemůže," uvedl Francán. O případném odstupování dalších členů nemá žádné informace a nevidí k němu důvod.

Hru Naše násilí a vaše násilí Francán viděl. Dle jeho osobního názoru nemá představení valnou dramaturgickou ani režijní hodnotu. "Základní myšlenka urážlivá není, naopak má velké humánní poselství. Způsob provedení mne však nechává zcela chladným a nebýt děkanem divadelní fakulty, asi bych je jinak než z povinnosti nenavštívil. Měl to být skandál a byl, což onomu poselství ubližuje možná víc než ti, které režisér v představení obviňuje," míní Francán.

To, že se diskuze o uvedení hry politizuje, dokládá i vyjádření prezidenta Zemana, který vyzval k odebrání dotací divadlu Husa na Provázku. To přitom jen poskytlo prostor, aby v něm představitelé slovinského souboru Mladinsko v rámci festivalu Divadelní svět 2018 uvedli svoji hru.

 

 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jaký způsob slavení bohoslužeb je Vám v nouzovém stavu nejbližší?
Sleduji přenosy v televizi
23%
 
Poslouchám rádio
5%
 
Sleduji bohoslužby pasivně přes internet
24%
 
Zapojuji se přímo do on-line živých přenosů
13%
 
Máme vlastní rodinné bohoslužby
22%
 
Dávám si od církve a modlení konečně pokoj
13%
 
(Počet hlasů celkem: 662)