Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Průzkum: Trump má větší podporu v Izraeli než mezi Židy v USA

Ze světa / / ČTK / 15. června 2018 10:11
Průzkum: Trump má větší podporu v Izraeli než mezi Židy v USA

Donald Trump, 45. prezident Spojených států amerických
Autor: Flickr.com / Gage Skidmore / Creative commons

Jeruzalém -

Izraelci a Židé žijící v USA se neshodují v názoru na politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který o víkendu zveřejnil Americký židovský výbor (AJC). Podle něj souhlasí 77 procent Izraelců s Trumpovou politikou vůči Izraeli, ale v USA ji schvaluje jenom 34 procent tamních Židů. Naprosto s Trumpem nesouhlasí v Izraeli deset procent lidí, zatímco mezi americkými Židy je to 57 procent osob.

Názorové rozdíly mezi dvěma největšími světovými židovskými komunitami umocnilo Trumpovo rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele a přesunout tam americké velvyslanectví. S přesunem úřadu z Tel Avivu je spokojeno 85 procent Izraelců a jen 46 procent amerických Židů.

Agentura AP připomenula, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu si s republikánem Trumpem buduje pevný vztah, avšak většina amerických Židů se řadí k demokratům a kritikům Trumpovy politiky.

AP také píše, že odborníci už několik let upozorňují na názorové vzdalování Izraele a americké židovské komunity. Z průzkumu například vyplynulo, že pro vznik Palestiny je v Izraeli 44 procent lidí, mezi americkými Židy palestinský stát podporuje 59 procent osob.

Obě komunity se shodují v názorech na význam udržování rodinných vztahů, avšak američtí Židé vyznávají liberálnější formy judaismu a na rozdíl od Izraelců nesouhlasí s monopolem ultraortodoxní komunity v náboženských otázkách v Izraeli. Pro to, aby u Zdi nářků v Jeruzalému, tedy u nejposvátnějšího místa judaismu, byl společný prostor pro věřící ženy i muže, je v USA 73 procent Židů, mezi Izraelci jenom 42 procent lidí.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Komuniální církev

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Líbí se vám nový moderní kostel v Brně Lesné?
Ano
40%
 
Spíše ano
4%
 
Spíše ne
15%
 
Ne
41%
 
(Počet hlasů celkem: 73)