Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Lidé si při křesťanské i buddhistické pietě připomněli utonulé vietnamské chlapce

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 7. srpna 2018 1:00
Lidé si při křesťanské i buddhistické pietě připomněli utonulé vietnamské chlapce

Pietní shromáždění za utonulé chlapce
Autor: facebookový profil Zewlakk - aktivistická fotografie / Petr Zewlakk Vrabec

Lhota u Staré Boleslavi -
V jezeře Lhota poblíž Staré Boleslavi se minulý čtvrtek utopili dva sedmiletí chlapci vietnamského původu. Na nedělním pietním aktu za oba utonulé chlapce U kříže na lesní cestě vedoucí kolem jezera se podle serveru Nasregion.cz sešlo asi 150 lidí, včetně mnoha Vietnamek a Vietnamců.
 
Smuteční řeč pronesl evangelický teolog z nedaleké Staré Boleslavi Petr Sláma. „Všichni jsme dnes pozůstalí,“ řekl při smuteční řeči, která byla na místě překládána do vietnamštiny. Následoval rituál, kterým ve Vietnamu vzdávají hold mrtvým – lidé přicházeli k nazdobenému místu, odkud nabrali misku rýže a pohodili ji směrem ke kříži. Završením piety byl obřad s buddhistickými prvky, kdy kolem křesťanského kříže chodily s modlitbou na rtech nejprve vietnamské ženy, k nimž se přidávali vietnamští muži včetně tatínka jednoho z kluků i čeští účastníci, dodává server Nasregion.cz
 
Svědci tragické události kritizují areál za přístup k záchraně. Jeho zaměstnanci podle serveru Aktuálně.cz situaci podcenili a pro záchranu dětí neudělali maximum. Vyšetřování Police ČR ale probíhá a žádné oficiální závěry nebyly zveřejněny. Čestný předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter, který požaduje řádné prošetření události, uvedl:. „Nikdy nesmíme mlčet, když něčí lhostejnost ubližuje nebo ublíží lidem“.
 
Svědci události se shodují, že hlášení o pohřešovaných přišlo příliš pozdě, navíc to byla jediná snaha personálu situaci řešit. Do aktivního hledání dětí se příliš nezapojovali ani plavčíci. Navíc podle svědků Blesku hrál roli i vietnamský původ nešťastníků. "Snažili se dovolat pomoci, ale protože byli Vietnamci, tak se s nimi vůbec nebavili a začali jim okamžitě tykat a mluvili s nimi jako s nějakým póvlem," tvrdí podle deníku dvě svědkyně.
 
Ředitel areálu Robert Nedvěd řekl serveru iDnes, že zaměstnanci areálu Lhota podle něj udělali pro záchranu dětí maximum. Česko-vietnamská společnost žádá vyšetření události. Nedvěd webu řekl, že matky dětí personálu neukázaly, kde byly děti naposledy a že mohly být ve vodě. Proto prohledávali jen okolí a do vody se nedívali. 
 
Podle komentátora týdeníku Respekt to byla ale zásadní chyba. U vody se musí začít hledat okamžitě a s možností utonutí je třeba počítat. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Který slovenský kandidát na prezidenta je vám nejsympatičtější?
Čaputová
70%
 
Šefčovič
1%
 
Harabin
4%
 
Mikloško
21%
 
Jiný
4%
 
(Počet hlasů celkem: 220)