Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Trapistický klášter na Benešovsku byl povýšen na opatství. Má svoji první abatyši

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 23. srpna 2018 10:47
Trapistický klášter na Benešovsku byl povýšen na opatství. Má svoji první abatyši

Ilustrační foto: Sestry trapistky z kláštera Naší Paní nad Vltavou
Autor: www.trappistevitorchiano.it

Poličany (Benešovsko) -

Klášter trapistek Naší Paní nad Vltavou byl povýšený na opatství. Včera se zároveň uskutečnila slavnostní benedikce první abatyše, kterou se stala sestra Lucie Paola Tartara. Nové abatyši požehnal generální vikář pražského arcibiskupství a pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer, řekl ČTK mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

Komunita Naší Paní nad Vltavou Řádu cisterciáků přísnější observance je jediným ženským opatstvím v České republice. Trapistky přišly do Čech na pozvání kardinála Miloslava Vlka z italského kláštera Vitorchiano.

Trapistický klášter v Poličanech byl na opatství povýšený 29. července. O povýšení na opatství rozhoduje generální kapitula, tedy shromáždění všech vyšších představených řádu. O povýšení poličanského kláštera na opatství se podle Zemana rozhodlo v loňském roce v italské Assisi. "Sejdou se abatyše a opati trapistických klášterů a hlasují o tom, jestli tento klášter může, nebo nemůže být povýšený na opatství. Dobrozdání k tomu musí dát mateřský klášter, to je vždy ten, ze kterého ten konkrétní byl založený. Definitivně o tom ale rozhodne generální kapitula," řekl Zeman.

Trapistky a trapisté žijí podle Řehole sv. Benedikta a podle jeho hesla Modli se a pracuj. Žijí společně, v poslušnosti k představenému, v každodenní snaze o obrácení, v odloučenosti od světa, tichu a samotě. Kláštery staví daleko od měst, uprostřed polí a lesů. Žijí v chudobě, na živobytí si vydělávají manuální prací, přestože většina z nich má univerzitní vzdělání. Mají jednoduchý životní styl, například prosté jídlo, zdrženlivost od masa nebo pouze nezbytný oděv.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Komuniální církev
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Líbí se vám nový moderní kostel v Brně Lesné?
Ano
44%
 
Spíše ano
2%
 
Spíše ne
20%
 
Ne
33%
 
(Počet hlasů celkem: 54)