Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Kontroverzní performerka pózovala nahá v Lurdách

Ze světa / / ČTK / 3. září 2018 23:48
Kontroverzní performerka pózovala nahá v Lurdách

Ilustrační foto
Autor: flickr.com

Paříž - Kontroverzní lucemburská umělkyně Déborah de Robertisová pózovala v pátek nahá na poutním místě v Lurdách na jihozápadě Francie. Informoval o tom na svém webu týdeník Le Journal du Dimanche. Performerku zadržela policie a za odhalování na veřejnosti skončila ve vazbě.

Video zveřejněné na youtube ukazuje, jak 34letá umělkyně stojí se sepjatýma rukama uprostřed poutního místa a zahaluje ji jen modré roucho přehozené přes hlavu a ramena, které odkazuje na Pannu Marii. Jedna z věřících se pak pokouší nahou ženu zahalit, poté zakročí dva muži a jeden z nich performerku z místa odnáší. Na konci videa odvádí již oblečenou umělkyni policisté.

Bývalá členka feministické skupiny Femen se nedostala do konfliktu se zákonem kvůli svým aktivitám poprvé. De Robertisová se nechává fotografovat s odhalenými genitáliemi v muzeích od roku 2010, ale pozornost médií vzbudila až poté, co v roce 2014 pózovala v pařížském muzeu d´Orsay před realistickým obrazem Gustava Couberta nazvaném Původ světa.

Kontroverzní performerka pózovala nahá v Lurdách

Socha Panny Marie v lurdské jeskyni na místě mariánského zjevení
Autor: Wikipedia.org / Manuel González Olaechea y Franco / Creative Commons

Umělkyně se tehdy hájila tím, že jí nešlo o vytvoření banální reprodukce v duchu živého obrazu, ale o prohloubení Coubertova díla, které prý dámské intimní partie neodhaluje dostatečně.

Na počátku roku 2016 se zase v muzeu d´Orsay svlékla před slavným aktem Edouarda Maneta nazvaným Olympia a zaujala stejnou pózu jako dáma na obraze.

O rok později pózovala v kalhotách s rozparkem s roztaženýma nohama před obrazem Mony Lisy v pařížském muzeu Louvre. Soud posléze umělkyni vyměřil 35 hodin obecně prospěšných prací za to, že během incidentu kousla jednoho z hlídačů do paže. Za odhalování na veřejnosti ji soud nepotrestal.

De Robertisová tvrdí, že chce svými happeningy vyvolat otázky spojené s rolí ženy ve společnosti. Dříve před soudem uvedla, že ve své činnosti chce pokračovat, protože to považuje za svou uměleckou povinnost.

V jeskyni Massabielle poblíž městečka Lurdy v podhůří Pyrenejí se 11. února 1858 (a poté ještě sedmnáctkrát) údajně zjevila čtrnáctileté Bernadettě Soubirousové "dáma v bílém oděvu, modrém plášti a se žlutými růžemi u nohou". Do Lurd ročně přijíždí zhruba šest milionů návštěvníků, kteří převážně chtějí vidět jeskyni, v níž po zjevení Panny Marie vytryskl pramen. Jeho voda podle mínění mnohých má léčivé schopnosti a někteří věří, že dokáže i zázraky.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
56%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
17%
 
Ne
25%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 163)