Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Ministerstvo zemědělství zřídilo auditní skupinu k církevním restitucím

Domácí zpravodajství / / ČTK / 2. října 2018 15:09
Ministerstvo zemědělství zřídilo auditní skupinu k církevním restitucím

Ilustrační foto: logo ministerstva zemědělství
Autor: www.wikipedia.org

Praha -

 Ministerstvo zemědělství začalo prověřovat, zda stát dodržel při vydávání pozemků při církevních restitucích zákon. Dnes se podle úřadu sešla komise pro audit majetkového vyrovnání s církvemi, kterou založil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Jednala o šesti podnětech, například o vydávání pozemků řádu maltézských rytířů v Březiněvsi, o vydání majetku tzv. vratislavského arcibiskupství či o vydání majetku kláštera svatého Václava v Broumově. Úřad to dnes uvedl v tiskové zprávě.

"Úkolem komise je především prověřit dodržení zákona při vydávání majetku státu spravovaného resortem ministerstva zemědělství, tedy hlavně Státním pozemkovým úřadem a Lesy České republiky," uvedl Toman.

Pokud by komise zjistila pochybení nebo porušení zákona, měla by navrhnout ministrovi další právní kroky. "Komise bude ministrovi zároveň předkládat čtvrtletní zprávy o své činnosti a bude spolupracovat s externími experty veřejného i církevního práva z právnických fakult veřejných vysokých škol," dodal úřad.

V komisi jsou tři bývalí místopředsedové ČSSD - někdejší poslanec a šéf zemědělského výboru Karel Machovec, bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek a bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, uvedl server Aktuálně.cz. "Zatím jsme skutečně jen takto tři, ale celkem by nás mělo být pět. Další dva lidé mají v příštích týdnech následovat," sdělil serveru Machovec, jenž komisi předsedá. Toman chce o nominaci dalších členů komise požádat předsedu vlády Andreje Babiše (ANO), ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) nebo Českou biskupskou konferenci.

Například maltézští rytíři získali v církevních restitucích v Březiněvsi u Prahy přes 90 hektarů polí, soudí se ale o ně se Státním pozemkovým úřadem. Celkem získal řád už skoro 1400 hektarů polí a lesů, SPÚ ale uvádí, že řád přišel o majetek po válce na základě Benešových dekretů, a proto by se majetek neměl vracet. Řád ale argumentuje tím, že všech 56 rozhodnutí krajských pozemkových úřadů a všechna dosavadní soudní rozhodnutí potvrdily, že podle Benešových dekretů řádu nikdy žádný majetek konfiskován nebyl. Podezření z kolaborace řád vyvrací.

V případu vydávání majetku maltézskému řádu dokonce ústředí SPÚ v minulosti zrušilo rozhodnutí svých krajských poboček. Mnoha restitučními případy se zabývají soudy.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

VOS Caritas
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 397)