Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Benediktinky opravují kostel na Bílé Hoře, uspořádaly sbírku

Kraje: Praha / / ČTK / 18. října 2018 19:20
Benediktinky opravují kostel na Bílé Hoře, uspořádaly sbírku

Kostel Panny Marie Vítězné na Bílé hoře
Autor: Wikipedia.org / Miaow Miaow / Creative Commons

Praha -

Kostel Panny Marie Vítězné na pražské Bílé Hoře bude kompletně opraven, benediktinky ve veřejné sbírce shromáždily 15 milionů Kč. Odvlhčeny již byly zdi a betony vyměněny za dlažbu, na nádvoří přibylo osvětlení, opravena byla elektroinstalace, pozlaceny kříže i kupole věží a opravena okna. Kostel má i novou fasádu a vnitřní malbu. ČTK to dnes sdělila řádová sestra Petra Pavlíčková. Většina zbývajících prací by měla být dokončena do roku 2020, kdy si poutní místo připomene 400. výročí bělohorské bitvy. Církevní areál na Bílé Hoře je národní kulturní památkou.

"Když nám byl areál před jedenácti lety svěřen do péče, byl jeho stav žalostný. Vládla tu doslova ponurá atmosféra. Všude byly opadané omítky, nádvoří zarostlé mechem, poškozeny fresky a mnoho dalšího," uvedla Pavlíčková, která se obnově poutního místa věnuje řadu let.

Společenství čtyř řádových sester se zabydlelo v místní faře a začalo se věnovat nejen společenskému životu místní farnosti, ale i nutným záchranným pracím a shánění peněz na opravy. Jako první se jim podařilo zaplatit odvlhčení zdí a výměnu betonů za dlažbu.

Většinu oprav plánují benediktinky dokončit za dva roky. Na některé záchranné práce ale peníze stále nemají. "Jde především o restaurování vzácných fresek v ambitu. V minulosti se o jejich záchranu někdo pokoušel, ale nedopadlo to příliš dobře," uvedla Pavlíčková. Historické malby jsou po neodborném zásahu napadeny plísní.

Po skončení stavebních a restaurátorských prací chtějí benediktinky areál více zpřístupnit veřejnosti. Už nyní pořádají přednášky, koncerty nebo turistické prohlídky.

Obnovu kostela umožnily dary farníků i pomoc štědrých mecenášů. "Je to téměř neuvěřitelné, ale za ta léta jsme shromáždily částku blížící se patnácti milionům," uvedla Pavlíčková. Mnohdy to prý bylo střádání po stokorunách, někdy pomohli mecenáši. Mezi nimi byli například poslanec a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nebo zakladatel společnosti Eco-Investment Milan Fiľo. "Já sám jsem věřící člověk, takže přispět na obnovu kostela je pro mě samozřejmé," uvedl.

Poutní místo Panny Marie Vítězné stojí na místě bělohorské bitvy. Hlavním iniciátorem výstavby byl pražský malíř a miniaturista Christian Luna. Barokní památka je spojena s řadou známých jmen. Podíl na stavbě historického areálu má podle některých zdrojů mimo jiné architekt Jan Blažej Santini Aichl. Tvůrcem vstupního portálu byl zřejmě stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Reklama ETF
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Měla by se zrušit veřejnoprávní média - ČT a ČRo?
Rozhodně ano
14%
 
Spíše ano
1%
 
Spíše ne
2%
 
Rozhodně ne
82%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 771)