Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Čínští biskupové byli poprvé na synodě, pozvali papeže do Číny

Ze světa / / ČTK / 18. října 2018 22:40
Čínští biskupové byli poprvé na synodě, pozvali papeže do Číny

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / M. Mazur / Creative commons

Vatikán -

Dva katoličtí biskupové z Číny, kterým čínská vláda poprvé dovolila zúčastnit se biskupské synody ve Vatikánu, pozvali papeže Františka na návštěvu své země. Informovala o tom  agentura Reuters.

Biskupská synoda, s tématem Mladí lidé, víra a rozlišování povolání, začala ve Vatikánu 3. října a potrvá do 28. října. Čínští biskupové Kuo Jin-cchaj a Jang Siao-tching se zúčastnili prvních dvou týdnů shromáždění a denně se s papežem viděli.

Jejich přítomnost byla první konkrétní známkou zlepšování vztahů mezi Vatikánem a Čínou po přelomové dohodě z minulého měsíce o jmenování biskupů v této asijské zemi.

Dohoda, která se připravovala více než deset let a byla podepsána 22. září, dává Vatikánu dlouho požadovanou možnost jmenovat biskupy v Číně. Papež zase v rámci dohody uznal sedm biskupů, které v minulosti jmenoval čínský režim, včetně biskupa Kuo Jin-cchaje. Podle kritiků kontroverzní dohoda také Pekingu umožní větší kontrolu nad podzemní církví.

Zhruba 12 milionů čínských katolických věřících je rozděleno na členy oficiálního Čínského sdružení vlasteneckých katolíků založeného komunistickou stranou, které bylo doposud mimo papežovu autoritu, a podzemní církev, věrnou papeži. Podzemní kněží a farníci jsou často pronásledováni a zatýkáni. František - a před ním papež Benedikt XVI. - se snažil sjednotit obě komunity.

Očekává se, že papež se příští rok vydá na návštěvu Japonska. Ve čtvrtek se ve Vatikánu rovněž setká s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, který mu předá pozvání od severokorejského vůdce Kim Čong-una k návštěvě KLDR.

Vatikánští činitelé minulý měsíc ujišťovali, že dohoda s Čínou má pastorační, a ne politický význam. Mnozí ale věří, že je předzvěstí obnovy diplomatických vztahů mezi Vatikánem a Pekingem po více než 70 letech, napsala agentura Reuters.

To by ovšem pro Vatikán znamenalo přerušení vztahů s Tchaj-wanem. Vatikán je přitom v Evropě posledním diplomatickým spojencem ostrova, který Peking považuje za svou vzbouřenou provincii.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
4%
 
Ne
79%
 
(Počet hlasů celkem: 565)