Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Kostel v Neratově dostane nové zastřešení věží a zvony

Kraje: Královéhradecký / / www.propamatky.info / 9. listopadu 2018 11:09
Kostel v Neratově dostane nové zastřešení věží a zvony

Ilustrační foto: kostel v Neratově v Orlických horách
Autor: www.propamatky.info

NERATOV - Kostel, který díky několika nadšencům znovu vstává z popela, čeká v nejbližší době další etapa obnovy. V rámci projektu Čtyři věže bude jeho průčelí navrácen vzhled z období před rokem 1945, píše server Propamatky.info.

Barokní kostel v Neratově byl postaven v letech 1723 až 1733. Důvodem byla rostoucí popularita místa kvůli zázračné moci sošky Panny Marie a vody z tamního pramene. Architektem byl pravděpodobně Giovanni Battista Alliprandi. Průčelí svatostánku je charakteristické dvěma nakoso postavenými věžemi. Před objektem bývalo rokokové schodiště z roku 1776 se sochařskou výzdobou. V roce 1945 byla jedna z věží zasažena střelou a kostel následkem toho vyhořel. Nebyl opraven a dlouhá léta chátral. Za minulého režimu bylo dokonce rozhodnuto o jeho demolici.

Novodobá historie poutního místa započala nástupem nového faráře Josefa Suchára. Ten se o osud kostela začal zajímat v době, kdy v Neratově žili poslední dva obyvatelé. Zanedlouho se tam přistěhovala první rodina a postupně přicházeli další obyvatelé. V roce 1991 byla sloužena první mše uvnitř vyklizeného chrámu. Následujícího roku vzniklo Sdružení Neratov, které si za cíl dalo nejen opravu a zprovoznění kostela, znovuoživení poutního místa, ale i vrácení života do této zapomenuté vesnice v pohraničí. Postupně byla zrekonstruována mnohá stavení, v nichž má sdružení své sídlo, žijí v nich pěstounské rodiny nebo tam vznikly chráněné dílny – košíkářská, keramická, tkalcovská a tiskařská. V roce 2017 byl v Neratově zprovozněn pivovar, který vaří pivo Prorok.

Dalším krokem spolku je obnova původního vzhledu průčelí svatostánku, zpřístupnění obou věží turistům a navrácení dvou zvonů. Zvony, jejichž jména jsou Archanděl Michael a Gabriel, byly vyrobeny dílnou Tomášková-Dytrychová z Brodku u Přerova. V současné době jsou věže bez provizorního zastřešení. Bude do nich instalováno nové kovové schodiště a zvony. Teprve potom budou na jejich koruny posazeny nové střechy barokního tvaru. Dřevěné krovy jsou již nachystány vedle kostela, kde dostanou plechový plášť. Zpřístupnění věží je financováno z přeshraničního projektu Čtyři věže, jenž kromě neratovského chrámu ještě zahrnuje věže kostela sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří a věže v kladské Bystřici.

Více informací o sdružení a všech již provedených a připravovaných pracích na kostele v Neratově najdete na stránkách SDRUŽENÍ NERATOV.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s tím, že církev investuje na burze?
Ano, důležitý je především výnos a bezpečnost investice
12%
 
Ano, ale měla by dbát na etický rozměr investice
53%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 137)