Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Hrádku nad Nisou lidé vzpomínali na padlého Tomáše Procházku

Kraje: Liberecký / / ČTK, red. / 12. listopadu 2018 11:59
V Hrádku nad Nisou lidé vzpomínali na padlého Tomáše Procházku

Ilustrační foto - čeští vojáci
Autor: Wikipedia.org / Joker Island / Wikimedia Commons

Hrádek nad Nisou -

V Hrádku nad Nisou na Liberecku  lidé vzpomínali na Tomáše Procházku, kynologa z nedaleké vojenské základny Grabštejn, který nedávno padl v Afghánistánu. Jeho dva kolegové byli zraněni. U příležitosti Dne válečných veteránů se v kostele svatého Bartoloměje konala bohoslužba, na kterou přišlo několik desítek lidí, včetně blízkých padlého vojáka, jeho přátel a kolegů.

Vojenský kaplan Petr Šabaka, který liturgii spolu s místním farářem sloužil, připomněl i jména dalších 28 vojáků, kteří od roku 1991 padli, když sloužili vlasti, a zapálil za každého z nich svíčku. A jednu navíc. "Proč třicet? Tu jednu jsem tam dal proto, že spousta vojáků umírá i mimo mise, jenom ve služebním poměru. Vzpomeňme na vojáky, kteří zemřeli na následky svých zranění, při plnění svých úkolů doma i v zahraničních misích, a připomeňme si všechny, kdo v uniformě sloužili své vlasti," požádal přítomné vojenský kaplan.

Dvaačtyřicetiletý Tomáš Procházka padl při útoku na základně Šindánd v afghánské provincii Herát. In memoriam byl povýšen do hodnosti štábního praporčíka. Poslední rozloučení s ním se ve středu uskutečnilo v jeho rodných Prachaticích. Bohoslužba tak byla pro místní příležitostí, jak se s ním rozloučit. "Znal jsem ho velmi dobře, Tomáš byl dobrý kamarád. Znal jsem ho i z grabštejnské posádky, musím říct, že to byl dobrej parťák, a takových lidí je vždycky škoda," řekl krátce po jeho smrti ČTK hrádecký starosta Josef Horinka (Starostové pro Liberecký kraj).

Den veteránů nebo také Den vzpomínek, jehož symbolem je vlčí mák, si v neděli od rána připomínali lidé po celém Libereckém kraji. Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) také při té příležitosti udělil Záslužné medaile IZS Libereckého kraje Jaromíru Lebedovi, Filipu Drchotovi, Františku Hančovi, Petru Opltovi a Janu Šefrovi. Zástupce Československé obce legionářské zároveň předal uznání za podporu a spolupráci řediteli Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Luďku Prudilovi.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
Diakoniespolu.cz

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Přibývá věřících ve vašem kostele?
Ano a to výrazně
9%
 
Ano
23%
 
Ne, je nás čím dál méně
38%
 
Je to stále stejné
25%
 
Bohoslužby v našem kostele zřejmě brzy zruší
4%
 
(Počet hlasů celkem: 349)