Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Nový papežský nuncius v ČR chce jednat i o smlouvě s Vatikánem

Domácí zpravodajství / juml / / 7. prosince 2018 21:39
Nový papežský nuncius v ČR chce jednat i o smlouvě s Vatikánem

Nový apoštolský nuncius pro Českou republiku arcibiskup Charles Daniel Balvo
Autor: www.cirkev.cz

Praha - Nový apoštolský nuncius v Česku Charles Daniel Balvo považuje za jeden ze svých dlouhodobých úkolů jednání o smlouvě mezi Českem a Vatikánem. Pracovat na ní chce společně s českou katolickou církví, řekl dnes na setkání s novináři. Česko je jednou z posledních zemí Evropy, která nemá vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou.

"Vím, že je na stole diskuse o dohodě mezi Svatým stolcem a Českou republikou," řekl Balvo, který se ve čtvrtek předáním pověřovacích listin prezidentu Miloš Zemanovi oficiálně ujal funkce diplomatického zástupce Vatikánu v Česku. Podotkl, že už má zkušenosti s přípravou smlouvy, při svém předchozím působení v Keni zahájil proces jednání o obdobné dohodě.

V záležitosti smlouvy mezi Českem a Vatikánem chce navázat na práci svých předchůdců a hodlá také spolupracovat s českými katolíky. Spolupráce s místní církví při přípravě smlouvy je podle něj pravidlem všude ve světě. "Oni jsou ti, kdo zde žijí a znají situaci nejlépe," řekl Balvo. Jednání o smlouvě vnímá jako dlouhodobý úkol a dnes poznamenal, že vzhledem ke svému věku 67 let a tomu, že nunciové slouží do 75 let, má před sebou sedm až osm let práce v Česku.

Po dlouhých letech přerušení diplomatických vztahů byla sice vyjednána smlouva ČR s Vatikánem, nicméně Parlament ČR ji v roce 2003 neschválil. Sněmovně připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví. Loni šéf vatikánské diplomacie Paul Gallagher uvedl, že dosud neschválená česko-vatikánská smlouva není problémem pro bilaterální vztahy.

Balvo se ujal funkce nuncia ve čtvrtek. Ve funkci nahradil Giuseppeho Leanzu, který musel skončit kvůli dosažení 75 let. V minulosti už v Česku působil jako sekretář na nunciatuře, dnes řekl, že návrat vatikánských diplomatů na místo předchozího působení není pravidlem, ale není ani zcela neobvyklý. Uvítal, že se mohl do Česka vrátit, protože má zemi i Prahu rád. Před novináři také na úvod tiskové konference pronesl projev v češtině.

Pro nejbližší dny nový nuncius plánuje schůzky s představiteli katolické církve a seznamování se s aktuální činností nunciatury. O Vánocích, 26. prosince, navštíví na pozvání biskupa Jana Baxanta Litoměřice, kde se zúčastní bohoslužby v katedrále svatého Štěpána.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
VOS Caritas

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
16%
 
Částečně
4%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 572)