Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Indii se desítky milionů poutníků ponoří do posvátné Gangy

Ze světa / / ČTK, mn / 15. ledna 2019 10:38
V Indii se desítky milionů poutníků ponoří do posvátné Gangy

Řeka Ganga ve Váránasí
Autor: www.wikipedie.org / Creative Commons

Prajágradž (Indie) -

V severoindickém státě Uttarpradéš dnes začíná svátek hinduistických poutníků, který se koná jednou za tři roky a který je považován za největší náboženské shromáždění na světě. Ode dneška až do března se poutníci pod dohledem duchovních vůdců budou nořit do vod posvátné řeky Gangy. Svátek zvaný Kumbh mélá se letos kvůli chystaným parlamentním volbám těší zvýšenému zájmu politiků, zejména z vládní strany prezidenta Naréndry Módího. Podle agentury Reuters připutuje až 150 milionů lidí, z toho jeden milion ze zahraničí.

Zbožní hinduisté věří, že se koupelí v řece Ganze domohou odpuštění hříchů. Ponořit se do posvátných vod během svátku Kumbh mélá má podle nich přinést osvobození z věčně se opakujícího cyklu zrození, utrpení a smrti. V zemi, kde je 80 procent z 1,3 miliardy obyvatel hinduistického vyznání, tento svátek láká stále více lidí. Mediální pozornost poutají zejména nazí a popelem potření duchovní vůdci, kteří rituální koupele zahajují.

Při soutoku řek Gangy, Jamuny a mystické podzemní řeky Sarasvatí před konáním svátku vyrostlo provizorní městečko s mosty, hromadnými ubytovacími zařízeními a další infrastrukturou. Jenom přenosných toalet nechaly místní úřady v oblasti rozmístit 100.000. Na movitější poutníky čeká luxusní ubytování, většina příchozích ale vezme zavděk stany či přenocuje pod širým nebem.

Indická vláda letos na posílení infrastruktury během svátku vyčlenila 650 milionů dolarů (14,5 miliardy Kč), uvedla agentura AP. Jde o třikrát více peněz než před třemi roky. Vládní Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího staví svou popularitu na ideologii hinduistického nacionalismu a štědrou podporou svátku si chce zajistit hlasy voličů. Státní podporu pro ostatní náboženské skupiny naopak vláda omezuje, podotýká AP.

Vláda svátek pojala jako příležitost k politické kampani. V provizorním stanovém městě o rozloze 3200 hektarů na poutníky čekají plakáty s tváří premiéra Módího a s ním spřízněných místních politiků, dočíst se mohou také o vládních úspěších a sociálních programech. Ve volbách se letos očekává těsný souboj mezi BJP a opozičním Indickým národním kongresem pod vedením Ráhula Gándhího. Oba čelní indičtí politici se za patřičné pozornosti médií svátku u břehů posvátné řeky zúčastní.

Na rostoucí význam hinduistického nacionalismu a potažmo stoupající etnické a náboženské napětí v Indii poukazuje i samotné jméno města, v jehož blízkosti se letošní shromáždění koná. Prajágradž se ještě do loňského roku jmenoval Iláhábád, toto jméno ale odkazovalo na civilizační stopu muslimských vládců Mogulů, a vláda se ho proto rozhodla změnit. Muslimů je přitom v Indii podle sčítání z roku 2011 jen asi 180 milionů.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Komuniální církev
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Líbí se vám nový moderní kostel v Brně Lesné?
Ano
44%
 
Spíše ano
2%
 
Spíše ne
10%
 
Ne
44%
 
(Počet hlasů celkem: 133)