Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Soud: Volno na Velký pátek jen pro protestanty a starokatolíky je diskriminace

Ze světa / kir / ČTK / 23. ledna 2019 0:17
Soud: Volno na Velký pátek jen pro protestanty a starokatolíky je diskriminace

Ilustrační foto: Albertinský chór katedrály svatého Štěpána ve Vídni
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Vídeň -

Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku dnes rozhodl, že rakouský zákon, který umožňuje na Velký pátek placené volno pouze protestantům a starokatolíkům, je vůči ostatním náboženstvím diskriminační. Rakouští zákonodárci si teď lámou hlavu, jak situaci změnit. O možných řešeních obšírně informuje agentura APA.

Ve většinově katolickém Rakousku mají ročně 13 svátků a dnů pracovního volna, většinou vázaných na nějakou náboženskou událost. Na Velký pátek mají ale volno pouze příslušníci dvou menších církví, v jejichž náboženské tradici má tento den zvláštní význam. Podle evropského soudu to ale odporuje unijnímu právu, a to zejména proto, že rakouský zákon umožňuje evangelíkům a starokatolíkům o tomto dni pracovat za podmínky, že obdrží zvláštní příplatek.

Rakouská vláda prohlásila, že zváží další kroky až poté, co se s dnešním rozsudkem zevrubně seznámí. Opoziční sociální demokraté ovšem navrhují, aby byl Velký pátek dnem pracovního volna pro všechny. To by ovšem podle hospodářské komory rakouskou ekonomiku stálo ročně 600 milionů eur (15,4 miliardy korun). V parlamentu proto také zazněl názor, aby nový všeobecný svátek nahradil Velikonoční pondělí, což by se obešlo bez dodatečných nákladů.

Podle společného prohlášení čelných představitelů rakouských křesťanských církví by stačilo zrušit sporný příplatek pro členy menšinových církví.

Není ještě jasné, jaký bude mít rozhodnutí lucemburského soudu dopad na pracovní volno pro Rakušany židovské víry o svátku Jom kipur. Předseda izraelské náboženské obce se již nechal slyšet, že podle něj se rozhodnutí unijního soudu na Jom kipur nevztahuje. Vyznavači židovského náboženství totiž o tomto dni nemusí do práce kvůli ustanovením v kolektivní smlouvě, a nikoli ze zákona.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
63%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1344)