Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Barokní Litomyšl

Lidický farář Josef Štemberka se stal symbolem lidskosti a hrdinství

Kraje: Středočeský / / ČTK, mn / 4. února 2019 8:27
Lidický farář Josef Štemberka se stal symbolem lidskosti a hrdinství

Lidický farář Josef Štemberka
Autor: www.Wikipedia.org

Praha -

Hrůzný německý zločin, vyhlazení obce Lidice na Kladensku 10. června 1942, zahrnoval také okamžité povraždění 173 tamějších mužů a chlapců. Jednou z obětí byl i místní farář Josef Štemberka, od jehož narození uplynulo 2. února 150 let.

V době přepadení Lidic německým komandem bylo Štemberkovi třiasedmdesát let. Díky tomu, že do poslední chvíle poskytoval duchovní útěchu lidickým mužům stříleným po skupinách, se stal nejvýraznějším symbolem lidskosti a hrdinství. Podle očitých svědků mělo jeho působení na lidické muže shromážděné před popravou velký vliv na to, že až na jedinou výjimku nikdo neprosil své vrahy o milost a muži odcházeli na popravu klidně a důstojně. Podle některých informací Štemberka odmítl nabízenou milost z rukou nacistů a dobrovolně se mezi posledními postavil před popravčí četu.

Josef Štemberka se narodil 2. února 1869 v podkrkonošské obci Pecka na Jičínsku. Vystudoval gymnázium v Jičíně a poté teologii v biskupském semináři v Hradci Králové. Po ukončení semináře se v roce 1894 stal knězem. Poté působil na farách v několika středočeských obcích (v Čestíně, Staršově, Svárově a Kolči). V roce 1909 nastoupil jako farář v Lidicích, kde působil 33 let.

V roce 1992 mu prezident Václav Havel udělil in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy, tehdy ještě jako vyznamenání České a Slovenské Federativní Republiky. V roce 2014 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Medailí Za zásluhy I. stupně. Starokatolická církev v České republice si ho připomíná jako mučedníka.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s obnovou mariánského sloupu?
Ano
62%
 
Ano, ale až po dohodě ČBK a ERC
9%
 
Ne
27%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 1299)