Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Památku rabína Šacha přijíždějí do Holešova uctít stovky chasidů

Kraje: Zlínský / / ČTK / 8. února 2019 11:49
Památku rabína Šacha přijíždějí do Holešova uctít stovky chasidů

holešovský rabín Šabtaj ha-Kohen
Autor: Wikipedia.org

Holešov -

Památku rabína Šacha, jednoho z největších židovských učenců, přijíždějí v těchto dnech do Holešova uctít stovky chasidů, tedy zbožných židů. Připomínají si 356. výročí jeho úmrtí, řekla dnes ČTK Dana Podhajská z Městského kulturního střediska Holešov. Šach je pochován na holešovském židovském hřbitově, který se spolu s tamní synagogou těší velké pozornosti poutníků z celého světa.

Podle správce a průvodce holešovské Šachovy synagogy Vratislava Brázdila přijelo do města od úterního večera a noci, na kdy letos výročí vychází, již 200 ortodoxních židů. Chasidé věří, že jejich modlitba u Šachova hrobu směřuje přímou cestou do nebe. "Nárůst zájmu o rabína Šacha je velký, minimálně o 200 procent oproti loňsku. Vlivů je několik, zlepšující se zázemí, ale i propagace, kterou této osobnosti věnují příznivci Šacha," uvedl Brázdil.

Židovská obec zřídila pro věřící útočiště v domku u hřbitova. Židé si tam mohou odpočinout, posedět, najíst se nebo uvařit kávu. Nad Šachovou tumbou navíc stojí stan s jednoduchým systémem vytápění a vedle něj další s židličkami. "Zájem chasidů o Holešov zdaleka nedosahuje rozměrů, jaké zažívají jiná evropská města, kde jsou pochováni židovští učenci. Například maďarský Kerestir. Nicméně návštěvnost v době jahrzeitu (výročí úmrtí) ve městě rok od roku rychle stoupá," uvedla Podhajská.

Šach, vlastním jménem Šabtaj ha-Kohen, se narodil v roce 1621 v litevském Vilnu a zemřel v roce 1663 v Holešově, kde před smrtí působil jako rabín. Řadí se mezi 20 nejvýznamnějších židovských učenců, jeho práce věnované především židovskému právu jsou pro židovský svět zásadní. Část knih, které Šach vydal, je k vidění ve studovně holešovské synagogy.

Synagoga a židovský hřbitov s 1500 náhrobky patří mezi nejvzácnější a nejstarší dochované židovské památky v Česku. Výzdoba polského typu se kromě Holešova dochovala jen v několika synagogách na světě. Židovská obec byla v Holešově již v 15. století. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

VOS Caritas
Timotej.cz – růžence

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Rubriky

Anketa

Jste spokojeni s informováním věřících o hospodaření církve?
Ano
17%
 
Částečně
3%
 
Ne
80%
 
(Počet hlasů celkem: 527)