Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Po Madurovi žádá papeže o pomoc s krizí ve Venezuele i Guaidó

Ze světa / juml / ČTK / 8. února 2019 11:11
Po Madurovi žádá papeže o pomoc s krizí ve Venezuele i Guaidó

Juan Guaidó
Autor: Wikipedia.org / Carlos García Soto / Wikimedia Commons

Řím - Opoziční vůdce a prozatímní prezident Venezuely Juan Guaidó včera v rozhovoru s italskou stanici Sky TG24 požádal papeže Františka, aby v současné krizi ve Venezuele sehrál roli zprostředkovatele. K podobnému kroku již dříve vyzval stávající prezident země Nicolás Maduro. Papež dal v úterý najevo ochotu se zprostředkovatelské role ujmout pouze za podmínky, že o to požádají obě strany, napsala agentura DPA.

Podle Guaidóa by mohla hlava katolické církve Venezuele pomoci nastolit přechodnou vládu a umožnit předčasné prezidentské volby. V zemi podle Guaidóa dochází ke krveprolití, za které podle něj nese odpovědnost prezident Maduro. Zasednout k jednacímu stolu v tomto okamžiku se současnou hlavou státu, jejíž legitimitu zpochybňuje, ovšem vůdce opozice v rozhovoru odmítl.

Nicolás Maduro již dříve zaslal papeži dopis s prosbou "o pomoc k usnadnění a posílení dialogu". Potvrdil to v pondělí taktéž na TG24.

Vatikán se snažil napomoci jednání mezi Madurovou vládou a opozicí již v roce 2016. Katolická církev ve Venezuele přitom podle DPA patří ke kritikům vlády a její politiky. Z pronásledování opozice a z porušování lidských práv ji nedávno obvinila i tamní biskupská konference.

Madurova vláda je obviňována z pronásledování opozice a z porušování lidských práv. Za vinu je jí kladena i hluboká ekonomická a humanitární krize, kterou Venezuela trpí. Kvůli ní ze země uprchly asi tři miliony obyvatel.

Většina států Evropské unie včetně Česka a rovněž USA i další země uznaly opozičního vůdce Juana Guaidóa prozatímní legitimní hlavou Venezuely. Přidaly se k výzvě většiny členů takzvané Limské skupiny, do níž patří například Argentina, Brazílie nebo Kanada, aby ve Venezuele byly rychle uspořádány předčasné prezidentské volby.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Související zprávy a články


Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz – růžence
MOdlitba za domov 2019

Bankovní spojení

Nový účet bez poplatků: 2900316130/2010 Starý účet 267841001/5500 stále platí.

Rubriky

Anketa

Je vám blízká iniciativa reprezentovaná Gretou Thunberg?
Ano
39%
 
Částečně
6%
 
Ne
54%
 
Nevím
1%
 
(Počet hlasů celkem: 592)